Во библиотеката „М.И. Рудомино“ има над 4,5 милиони книги, а дел од нив се напишани и на македонски јазик

На денешен ден во 1922 година во Москва отворена е Серуската државна библиотека за странска литература „М.И. Рудомино“. Своето име

Read more

Очигледно е дека нападот во Москва е спонзориран од други држави, вели портпаролот на владејачката турска партија

Терористичките напади како масакрот во концертната сала Крокус во Москва, обично имаат државни спонзори, кажа Омер Челик, портпаролот на турската

Read more

Германците ревносно ги оплакуваат жртвите на тероризмот, освен ако се Руси

Брандебуршката порта во Берлин во последните неколку години осамнуваше во боите на земјите, чии граѓани беа жртви на тероризмот. Тоа

Read more

Исмаил: Прашање за оние кои нè убедуваат дека ИСИС стои зад терористичкиот напад во Москва

Зошто ИСИС, како радикална исламска организација никогаш не направи проблеми на држава како Израел, која под власта на Нетањаху врши

Read more

Се огласи и Путин, вети дека казната за нападот во Москва ќе ја сносат извршителите, организаторите и нарачателите

Рускиот претседател Владимир Путин за првпат проговори за терористичкиот напад на трговскиот центар Крокус во Москва, во кој загинаа повеќе од

Read more

Бројот на загинати се искачи на 115, објавено е видео од еден од уапсените терористи од нападот во Москва

Бројот на загинати во терористичкиот напад во концертната салата „Крокус“ во близина на Москва се зголеми на 115, објави денеска

Read more

Симоњан: Напаѓачите не се од ИСИС, тоа се Украинци

Главната уредничка на ТВ РТ и на Спутњик, Маргарита Симоњан, изјави дека руските власти веќе утврдиле кој учествувал во терористичкиот

Read more

Бројката на загинати се приближува кон 100, ФСБ усапси 11 лица поврзани со нападот во Москва

Федералната безбедносна служба (ФСБ) го информирала рускиот претседател Владимир Путин дека се уапсени 11 лица поврзани со терористичкиот напад во

Read more

Сочувство со жртвите во Москва изразија и македонските граѓани

Македонските граѓани изразија сочувство со жртвите од терористите злосторства во Москва. Вечерта, веднаш откако на социјалната мрежа Телеграм се појавија

Read more

40 убиени и 100 повредени е црниот биланс во терористичкиот напад во Москва

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, потврди дека денеска се случила страшна трагедија кога неколку маскирани напаѓачи отвориле оган во концертната

Read more

Тенкови на НАТО влегоа во Москва, како експонати

Во паркот „Патриот“ крај Москва под покровителство на Министерството за одбрана на Русија се одржува меѓународниот воено-технички форум „Армија-2023“. Во

Read more