Тенкови на НАТО влегоа во Москва, како експонати

Во паркот „Патриот“ крај Москва под покровителство на Министерството за одбрана на Русија се одржува меѓународниот воено-технички форум „Армија-2023“. Во

Read more

Најстариот син на сирискиот претседател Башар Асад дипломирал со почести на Московскиот државен универзитет

Најстариот син на сирискиот претседател Башар ал Асад дипломирал математика на Московскиот државен универзитет. Сопругата на сирискиот претседател Асма ал

Read more

Москва: Од 20 јули сите бродови кои пловат кон украинските пристаништа ќе се сметаат за мета

Од полноќ на 20 јули, сите бродови кои пловат по Црното Море до украинските пристаништа ќе се сметаат за потенцијални

Read more

Москва категорично ги отфрла наводите на Париз дека Русија е зависна од Кина – Кремљ

Москва категорично го отфрли мислењето кое што беше неодамна произнесено од Париз, дека Русија наводно е во состојба на таканаречена

Read more

Путин денес ќе разговара за развојот на туристичкиот сектор со членовите на владата – Кремљ

Рускиот претседател Владимир Путин денес ќе одржи средба со членовите на владата во формат на видео конференција, соопшти во понеделникот

Read more

Санкциите наметнати од западните земји против Русија минатата година беа надвор од најлошото сценарио – регулатор

Санкциите наметнати од западните земји против Русија минатата година беа надвор од најлошото сценарио, рече гувернерката на Централната Банка Елвира

Read more

Првомајската парада во Москва откажана поради ризик од тероризам

Првомајската парада во Москва нема да се одржи поради зголемената закана од тероризам, соопшти најголемата синдикална федерација во Русија. Во

Read more

Лавров: Русија повеќе не е партнер на ЕУ, подготвени сме на остар одговор

Европската унија стана непријател за Русија, а Брисел ја загуби Москва како свој партнер, оценува рускиот министер за надворешни работи

Read more

Европската унија го подготви 10-тиот пакет санкции за Русија кои ќе важат и за Иран

Претставниците на 27-те земји од Европската унија денеска ќе разговараат за новиот пакет санкции против Русија, за кои е најавено

Read more

Воената помош за Киев профитабилен бизнис за шверцерите

Долго време европските политички и новинарски кругови намерно ги прикриваа темите за корупција, шверцот на оружје, како и самите негативни

Read more

Лавров: Русија не ги отфрла преговорите со Украина, но одложувањето го комплицира процесот

Русија не ги отфрла преговорите со Украина, но нивното натамошно одложување од страна на Киев, ќе ја усложни можноста за

Read more