Функционери на СДСМ се шетаат со лажни докторати, Адеми повеќе од година дена не реагира

Незаконските докторати ги открил „Државен просветен инспекторат“ и инспекторот Предраг Илиевски, но и покрај тоа што пред скоро една година

Read more

Евроамбасадорот Гир не го осуди насилството во Парламентот – ги поддржа реформите на ДУИ и СДСМ

После скандалозното однесување на пратеникот од ДУИ Арбер Адеми во собранието на Р.Македонија за време на Комисијата за европски прашања,

Read more

Насилството на ДУИ мора да запре

Пишува: Игор Смилев – член на Централниот Комитет на Левица и советник во Општина Велес За вандализмот на ДУИ вчера

Read more

Левица: ДУИ е симбол на насилство – и заменик директорот Блерим Исеини е назначен незаконски

Со секој одминат ден на власт на насилничката и криминална гарнитура од ДУИ, Македонија е се подалеку од европската агенда

Read more

ВИДЕО: Арбер Адеми од ДУИ со насилничко однесување во Собранието

Арбер Адеми, претседателот на собраниската Комисија за европски прашања од ДУИ и поранешен министер за образование физички ги нападна колегите

Read more

Образование во време на корона

Поради настанатата ситуација со Корона вирусот веќе еден месец не постои никаква настава во образовните институции. Образовниот систем во Македонија

Read more

Македонското образование на дното – Заев ветува поголем буџет за НАТО

Во најновата студија спроведена од страна на ОЕЦД во рамките на ПИСА (Програма за меѓународно оценување на студентите) програмата учениците

Read more

Левица: Министерот за образование Адеми повторно фатен во големо „владино прикривање”

Откако вчера „Лидер” го објави скандалот со лажниот докторат на советникот на претседателот Пендаровски, Александар Спасов, од политичката партија Левица

Read more

Левица: Покренуваме постапка против инспекторот што го сокри скандалот на тетовскиот универзитет

Од политичката партија Левица со соопштение до јавноста реагираа дека ќе биде поднесена соодветна постапка против Раководителот на Секторот за

Read more

Инспекторот Илиевски: И премиерот ги штити функционерите од ДУИ

Нема ништо спорно во напредувањето на тројцата функционери на ДУИ на тетовскиот универзитет, му пишал во СМС порака лично премиерот

Read more

Инспекторот Илиевски со ново писмо: Нухиу со закани за неговото семејство

Инспекторот Ѓорѓи Илиевски испрати ново писмо до јавноста, овој пат наменето до директорот на Државниот просветен инспекторат, Томе Спироски против

Read more