Антифранцускиот бран во Африка продолжува да се шири – Која земја е следна?

После ЦАР, Мали, Буркина Фасо, Нигер, сега и Габон – земјата богата со нафта, злато, уран и дијаманти ја зафати

Read more

Левица: За министерката за култура татковината на Конески и Матевски е занемарен факт

Реакција на Левица – Сектор култура Деновиве на официјалната веб страница на Струшките вечери на поезијата до имињата на македонските

Read more

Захарова: Украинците мора да разберат дека мунициjата со осиромашен ураниум била измислена од нацисите

Статија на Марија Захарова за весникот „Комсомолскаја Правда“ од 25 август 2023 година со наслов „Жива земја и мртва“. Употребата

Read more

Османи не знаел дека фирма донатор на ДУИ добила тендер, ама знае дека тендерот не може да се поништи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека не знаел оти фирмата „Еуровиа“, која го доби тендерот од 1,8 милиони

Read more

Пропагандата продолжува преку бугаризација во медиумскиот простор

Бугарската фондација „Македонија“ нуди бесплатно емитување на бугарски телевизиски канали во македонскиот етер.Тие ги повикуваат сите заинтересирани да им доделат

Read more

Орбан: Нападот на „Северен тек“ е терористички чин – Реакција од Германија е дефицит на суверенитет

По минирањето на гасоводот Северен тек, Унгарија и Србија предупредија дека ќе го разгледаат навлегувањето во рутите што ги користат

Read more

Левица: Шаќири незаконски го зголемува бројот на албански паралелки во велешката гимназија

Реакција на Политичката партија Левица На денешната седница на Советот на Општина Велес, на дневен ред е ставено скандалозно Предлог–решение

Read more

Министерот за образование Јетон Шаќири планира да направи хаос во велешката гимназија

Фејсбук статус на Димитар Абрашев – советник во Велес од Политичката Партија Левица Министерство за образование односно Министерот Jeton Shaqiri

Read more

Левица поднесе иницијатива за реконструкција и проширување на игралиштето во Нерези

Соопштение на ЛО Левица Карпош Согласно изборните ветувања, средбите со жителите, а поаѓајќи од потребите на Нережани, денеска, советничката група

Read more