Нова колонијална војна – овој пат во ЦАР

На 20 декември, во Централноафриканската Република (ЦАР), бунтовничките единици на анти-владината коалиција го зазедоа градот Гримари, кој се наоѓа на

Read more

Пратениците на Левица и ВМРО-ДПМНЕ после 20 часа седница го спречија законот за Макпетрол

Не успеа обидот на власта, пратениците од опозицијата да ги фати на „кондиција“. Филибастерингот на опозицијата со пријавена цела пратеничка

Read more

Левица поднесе кривична пријава против Нина Групер

Денес Левица до Основното јавно обвинителство поднесе кривична приjава против поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска. Причината за пријавата е

Read more

Апасиев: Со нелегална седница се шверцуваат 32 милиони евра за провладина Телма

Пратеникот на Левица – Димитар Апасиев на својот фејсбук профил реагираше дека власта нелегално ја продолжила седницата после 18 часот,

Read more

Левица: Пожарникарите со неисплатени плати работат ноќни смени и празници

Од политичката партија Левица реагираа дека тетовските пожарникари иако добиле судска пресуда за неисплатени додатоци на плата за ноќна смена, работа

Read more

Советник на Груби бил уапсен за демолирање кафич поради пуштање македонска музика

Омер Буњаку, предводник на „Шверцери“, и Шпат Касапи, популарен пејач, од 13 ноември годинава се советници на првиот вицепремиер во

Read more

Левица: Богоев платил фирма да следи вести во медиуми

Од Локалниот огранок на Левица од Карпош реагираа дека градоначалникот Стефан Богоев со пари од општината се подготвува за изборната

Read more

Европската левица ја критикува надворешната политика на ЕУ

Ирскиот политичар и европарламентарец Мајк Валас, како дел од парламентарната група на Европската обединета левица е еден од најистакнатите критичари

Read more

Левица ќе ја повика главната антикорупционерка пред Собрание

Од политичката партија Левица денес реагираа дека Антикорупциска Комисија веќе две години одбива да отвори предмет за случајот со вработувањето

Read more

Против антикорупционерката Билјана Ивановска поднесена е кривична пријава

Порталот Expres.mk денес пренесе дека против претседателката на ДКСК Билјана Ивановска поднесена е кривична пријава поради злоупотреба на службена положба

Read more