Апасиев: Кога Aлбанци учат посебно тоа е човеково право, а за Ромите е сегрегација?

Чекајте малце другари. Збунет сум од најновото мислење на Антидискриминаторската комисија, прашува Димитар апасиев, лидерот на Левица. -Како тоа одделувањето

Read more

(Видео) Апасиев: Газа не е гробница само на иљадници дечиња – Газа е гробница на човечноста

Почитувани колеги пратеници, почитувана македонска јавност, Пратениците на Левица во текот на вчерашниот ден до вас како пратеници доставија Декларација

Read more

Утре – Протест против организираните убиства на Онкологија

Утре (понеделник) со почеток од 18 часот, ве повикуваме на протест пред Владата, каде заедно ќе го искажаме гневот и

Read more

Никарагва: САД да си го плати историскиот долг и да ја испочитува одлуката на Меѓународниот суд

САД имаат законска обврска да го платат историскиот долг на Никарагва според пресудата на Меѓународниот суд донесена пред повеќе од

Read more

Израелските окупаторски сили извршија напад во џамијата Ал Акса

Повеќе од 400 Палестинци се приведени, а десетици се ранети во најновиот израелски напад на џамијата Ал Акса, кој се

Read more

Денот на човековите права и злосторствата на САД

Вчера беше одбележан Денот на човековите права, како потсетување дека таканаречената меѓународна заедница е неспособна да ги заштити човековите права

Read more

Борбата за правда на Асанж продолжува на Европскиот суд за човекови права

Иако во јануари британската судијка Ванеса Барајтсер од Судот во Лондон пресуди дека Џулијан Асанж не треба да биде екстрадиран во

Read more

Зошто ЕУ и Шолц не вршат притисок врз Бугарија да ги признае Македонците?

Фејсбук објава на ОМО Илинден Пирин – забранетата македонска партија во Бугарија Зошто ЕУ и Шолц не вршат притисок врз

Read more

Зошто ЕУ не воведува санкции на Бугарија и по над 700 пресуди на ЕСЧП каде е утврдена повреда на човековите права

Бугарија е земја членки на ЕУ за која најмногу пати Европскиот суд за човекови права потврдил дека државата ги повредува

Read more

Македонците во Грција и Бугарија со децении се во ЕУ и немаат основни човекови права

Објава на ОМО Илинден Пирин – забранетата партија на Македонците во Бугарија Македонците во Грција 41 година се во ЕУ.

Read more