(Видео) Мојсоска: Искоренување на сиромаштијата и корупцијата – не на идентитетот и историјата

 Јована Мојсоска член на Презедиумот при политичката партија Левица за “Утрински печат’. Не морате да бидете голем познавач на работите

Read more

Повик за бунт против империјализмот и капитализмот на Генералното собрание на ООН

На Генералното собрание на Организацијата на Обединетите нации, сандинистичката Влада на Никарагва повика на глобален бунт против „империјалистичкиот и капиталистички

Read more

Македонија помеѓу најсиромашните пет држави во Европа

Во листата од десетте најсиромашни земји во Европа седум се наоѓаат на балканот. Помеѓу петте најсиромашни држави две се членки

Read more

Капитализмот е зло и извор на сиромаштија

Пишува: Амар Мециновиќ – Потпарол на Политичката партија Левица Македонското општество робува под крволочно, манијакално, изнудувачко, геноцидално, садистичко, чедоморствено, ајдучко

Read more

Речиси половина милион луѓе во Македонија живеат под прагот на сиромаштијата

Во изминатиот период се повеќе расте бројот на македонски граѓани коишто живеат во екстремна сиромаштија. Податоците на Државниот завод за

Read more

Апасиев: Секое трето дете во Македонија живее во сиромаштија

Пратеникот од Левица, Димитар Апасиев, на вчерашната собраниска седница, излезе со контра-реплика до пратеничката на СДСМ, Снежана Калевска Ванчева. „Почитувана

Read more

Апасиев со историски говор од Парламент: Се плашите да чепнете онаму каде што има пари, а чепкате онаму каде што нема пари

Пратеникот од Левица, Димитар Апасиев, на вчерашната собраниска седница при гласањето на владините мерки за ублажување на кризата, силно ја

Read more

(Видео) Власта гласаше против законот поднесен од Левица со кој се гарантира откуп на земјоделските производи

Соопштение на Политичката партија Левица. На вчерашната пленарна седница во Собрание, обраќање имаше пратеникот Борислав Крмов во однос на предлог-законот

Read more

Левица: Со милионски профит АД Европа исплаќа минимални плати

Реакција на Левица – Сектор економија. Од милионскиот профит во АД Европа, ќар гледаат само нејзините директори и акционери. Компанијата,

Read more

Според „Светскиот извештај за нееднаквост“ богатите стануваат побогати сиромашните стануваат посиромашни

„Светскиот извештај за нееднаквост“ за минатата година покажа зголемување на класните разлики, односно трендот кога богатите стануваат уште по богати

Read more