Јавни личности го поддржуваат и денешниот протест „Правда за жртвите на Онкологија“

Денес, честврта недела по ред продолжува серијата протести „Против убиствата на Онкологија“, каде главна порака на протестирачите до властите и

Read more

Правда за жртвите – Нов протест во понеделник

Соопштение на неформалната група за Протест против убиствата на Онкологија Повторно Ве повикуваме на протест во понеделник пред Влада, заедно

Read more

Жители на Коњари повикани во полиција по пријава на дивокопачите од „Еуропрогрес‘‘

Реакција на Политичката Партија Левица Репресиите над жителите од Средно и Горно Коњари не престануваат. Денес повеќе жители беа повикани

Read more

(Видео) Правда за Мемет Камбер – Одговорност мора да има

Пресконференција на портпаролот на Левица – Амар Мециновиќ “Откако трагично почина младиот Мемет Камбер, нешто што можеше да биде спречено,

Read more

Правда во Македонија нема: Застаре делото на уште еден осуден криминалец за милионска проневера?

Поранешниот директор на Царинската управа, Драган Даравелски, кој вчера беше уапсен на граничниот премин Табановце, веројатно ќе помине само една

Read more

Борбата за правда на Асанж продолжува на Европскиот суд за човекови права

Иако во јануари британската судијка Ванеса Барајтсер од Судот во Лондон пресуди дека Џулијан Асанж не треба да биде екстрадиран во

Read more

Обвинителството и полицијата намерно изоставиле „службени лица“ за издавањето пасоши на светски криминалци

Судијката Оља Ристова, која судеше во случајот „Двојник“ за издавање на 215 македонски пасоши на белосветски криминалци, вели дека полицијата

Read more

(Видео) Потребно е зајакнување на критериумите за избор на Уставен Судија

Излагање на пратеникот Борислав Крмов за поднесениот предлог – Закон за уставни судии ,,Главната причина за предлагање на овој закон

Read more

Кандидатката за член на судскиот совет Тања Чачарова Илиевска била донатор на владејачката партија

Судскиот совет е државен орган кој се грижи за независноста и професионалноста на судството, ги разгледува претставките на незадоволните граѓани,

Read more

Привилегираниот албански национализам и неправедната пресуда за убиството во Н. Лисиче

Го пренесуваме ставот на Реџеп Исмаил (Хактан),  носител на пратеничка листа на Левица во Изборна Единица 2. Политичките импликации на

Read more