„Главата горе – изјасни се дека си Македонец “ Друштвото „Илинден“ со акција пред пописот во Албанија

Според македонските друштва во Албанија живеат од 120.000 до 150.000 Македонци, но како такви се признати само над 5.000 во

Read more

(Видео) Статистиката е прецизна работа или сепак не

Непосредно пред донесувањето на контроверзниот Закон за попис, предводникот на „статистичката операција“ Апостол Симовски, во интервју на Телевизија 24 ја

Read more

(Видео) Апасиев: Одбран е комбинираниот модел за попис дека најлесно се манипулира

Во интервјуто на емисијата Јади Бурек, лидерот на Левица Димитар Апасиев, зборуваше за пописниот фалсификат во Македонија, спроведен од актуелната

Read more

(Видео) Апасиев: Се спроведува процес на демакедонизација на Македонија

Пратеникот во Собранието на Република Македонија и лидер на Левица, Димитар Апасиев вчера гостуваше во емисијата Јади Бурек на телевизија

Read more

Апасиев: Резултатите од пописот се безвредни, тие немаат никаква фактичка и правна вредност

На вчерашното гостување во емисијата Јади Бурек, претседателот, пратеник и член на Президиумот на Политичката партија Левица, Димитар Апасиев во

Read more

Мојсоска: Податоците од пописот се фрапантни и жалостни

Во вчерашната дебата на емисијата ‚‚Само Вистина‘‘, генералниот секретар и член на Президиумот на Политичката партија Левица, Јована Мојсоска во

Read more

8.000 деца во Република Македонија не се евидентирани како ученици

Фејсбук статус на Дарја Муставаоглу – Советник од Левица во Општина Ѓорче Петров. -Според резултатите од пописот скоро 8.000 деца

Read more

Левица: Државниот завод за статистика врши упад во пописните резултати и ги менува нелегално

Откако е забележано дека се направени дополнителни промени на статистичките бројки од пописот кои првично беа презентирани од Државниот завод

Read more

Крмов: Пописот го признаваат само ДУИ и СДСМ, од ВМРО-ДПМНЕ немаат јасен став

По објавувањето на резултатите од пописот спроведуван во септември минатата година, се повеќе заедници, здруженија, организации и граѓани го оспоруваат

Read more

Пописот е резултат на манипулација со бројките и унаказената методологијата

Став на Круме Богевски, Советник од Левица во Општина Кавадарци за ртк.мк „По мојата реакција на срамната методологија со која

Read more