Дали пукачот од Чаир Мерван Љоки е близок до ДУИ?

28-годишниот Мерван Љоки е осомничениот кој го повредил началникот на чаирската полиција, а потоа дури извадил пиштол и му го

Read more

Левица: Животниот стандард опаѓа Владата купува оружје

Реакција на Политичката партија Левица. Две години по вклучување на Македонија во воената алијанса, штетата по државниот буџет е веќе

Read more

Вонреден самит на НАТО: Значително зголемени буџети за одбрана и продолжување на испораката на оружје кон Украина

Шефовите на држави членки на воената алијанса НАТО, се собраа во Брисел на вонреден самит за да разговараат во однос

Read more

Воената алијанса НАТО продолжува да ја милитаризира европа под изговорот „за одбранбени цели“

Милитаризацијата на европскиот континент од страна на НАТО секогаш се прави со изговорот дека „сето тоа е за одбранбени цели“.

Read more

Поранешниот премиер на Украина потврди: САД со години разработуваа вируси во биолошките лаборатории во Украина

Ексклузивно интервју со Николај Азаров, премиер на Украина во периодот од 2010 до 2014 година. Важи за премиер со најдобри

Read more

Захарова: Испраќањето платеници и борбени авиони во Украина ќе предизвика катастрофа

Според руското МНР, испраќањето платеници и воени авиони од страна на земјите од Западот во Украина ќе предизвика катастрофален развој

Read more

Потврденo: Во Украина откриени траги од воена биолошка програма финансирана од САД

Официјалната претставничка на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова излезе со коментар за воената биолошка активност во украинските

Read more

Руското министерство за одбрана: Во Украина се развивало биолошко оружје

Руското министерство за одбрана, како што пренесува Руската државна новинска агенција РИА новости, објави документ, односно упатство кое било издадено

Read more

Левица: Истите овие држави и нивното оружје бомбардираат објекти под заштита на Унеско во Јемен

Владата на денешната седница донесе одлука, како чин на солидарност, да биде одвоена помош за реконструирањето на историската катедрала Нотр

Read more

Франција и Британија лути на Германија поради забрана за извоз на оружје во Саудиска Арабија

Германија одлучи да ја продолжи забраната за извоз на оружје кон Саудиска Арабија за уште шест месеци, на негодување на

Read more