Мециновиќ: СДСМ и ДПМНЕ меѓусебно не можат да си бидат опозиција, зашто во умот се исти

Фејсбук статус на Амар Мециновиќ – портпарол на Политичката партија Левица Единствените гаранции што може сега да ги бара десната

Read more

Aпасиев: Паметна опозиција би пристапила кон тотална блокада на Собранието

По одлуката на претседателот на Собранието, Талат Џафери, да ја отфрли иницијативата за распишување на референдум за укинување на договорот

Read more

Уапсен лидерот на најголемата украинска опозициона коалиција

Украинскиот претседател, Зеленски, сподели фотографии од неговиот политички ривал, Виктор Медведчук, на кои се гледа дека е со лисици, а

Read more

Мицкоски не повикува на протести заради меѓународната заедница!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вчерашното интервју за Канал 5 рече дека сега не е време за протести, бидејќи

Read more

(Видео) Апасиев: Оваа власт не заминува милум и потребна е радикализација на опозицијата

Иницијативата за гласање доверба на Владата со 61 потпис ја поднесоа опозициските ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Левица, Алијанса за Албанците и

Read more

Апасиев ги повика партиите да го стават ДУИ во опозиција

По поднесувањето иницијатива за гласање недоверба на Владата, но и откако пратеникот Скендер Реџепи-Зејд, изјави дека се залага за уривање

Read more

[Видео] Обезбедување на премиерот се заканува на советник на опозицијата дека “ќе го убие”

На видео кое беше доцна објавено вечерва, се слушаат тензии и расправи во струмичко Ново село. Како што се наведува

Read more

Крмов: Власта бара конструктивност, а нашите закони и декларации завршуваат во фиока

Во денешното гостување во емисијата „Утрински брифинг”, пратеникот на Левица Борислав Крмов изјави дека Собранието не е функционално поради неконструктивноста

Read more

Освен корупција – што друго имаат заедничко власта и опозицијата

Поради тоа што нашата политичка сцена ја карактеризира долга историја на жизофреност, се јауваат многу нејаснотии при секој обид да

Read more

Се спрема нов про-американски пуч во Боливија

Откако анти-империјалистичкиот кандидат, Ево Моралес, повторно победи на претседателските избори во Боливија, во подготовка е нов пуч од страна на

Read more

„Како дојде до ова?“ – Кратка историја на ситуацијата во Венецуела

Во 1998 година, Хуго Чавез беше избран за претседател на Венецуела. Неговиот избор се должеше на големата непопуларност на неолибералните

Read more