САД го шпионирале првиот човек на ООН – Објавени разговори на Гутереш

Американската влада верува дека генералниот секретар на ОН е премногу подготвен да ги задоволи руските интереси, покажуваат новообјавените тајни документи

Read more

Половина од парите за флаширана вода би биле доволни за сите во светот да имаат пристап до вода за пиење

Половина од парите потрошени ширум светот за набавка на флаширана вода, чија потрошувачка буквално експлодираше во последните децении, би биле

Read more

OОН признаа: Доцнењето на помошта за Сирија е шокантно, вина има и кај меѓународната заедница

Истражната комисија на OОН соопшти дека OОН, сириската влада како и други актери се одговорни за доцнењето во обезбедувањето итна

Read more

Русија ќе даде поддршка на Србија доколку поднесе барање за состанок на СБ-ООН

Русија ќе ја поддржи поканата на Србија до Советот за безбедност на ООН доколку Белград поднесе барање за одржување на

Read more

ООН го осуди ембаргото на САД против Куба – Санкциите не се алатка за демократијата

И оваа година ОOН усвоија резолуција, 30-та по ред, со која се осудува децениската американска блокада на Куба. Ембаргото на САД

Read more

Гутиереш: Отстранете ги ограничувањата за извоз на храна и ѓубрива од Русија

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш повика на отстранување на сите ограничувања за извозот на руски ѓубрива, бидејќи на светот

Read more

ООН: Вршени се воени злосторства од Украинска страна

На Седумдесет и седма сесија во Организацијата на Обединетите Нации (ООН) 68-ма точка на дневен ред се најде извештајот на

Read more

Лавров: САД, НАТО и ЕУ се директно вклучени во украинскиот конфликт

На прес-конференцијата по 77-та сесија на Генералното собрание на ООН, Мистерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Лавров одговарајќи

Read more

Путин: Движењето кон мултиполарен свет привлекува се повеќе поддржувачи

Русија нема да отстапи од својот суверен курс и има намера да промовира обединувачка агенда во ООН, изјави рускиот Претседател

Read more

(Видео) Симонов: ЕУ ги погазува одлуките на ООН

Во вчерашната емисија на Радио Лидер „Есперсо со Златев и Боцевски“ гостуваше Александар Симонов, Координатор на Левица – Сектор надворешна

Read more