(Видео) Симонов: ЕУ ги погазува одлуките на ООН

Во вчерашната емисија на Радио Лидер „Есперсо со Златев и Боцевски“ гостуваше Александар Симонов, Координатор на Левица – Сектор надворешна

Read more

Пилај: ООН бара начин како Израел да почне да го почитува меѓународното право

Потребни се нови начини за да се натера Израел да се усогласи со меѓународното право, соопшти Комисијата на ООН за

Read more

Приказната за статусот на македонскиот јазик во ООН не е наивна

Пишува: Александар Симонов, Координатор на Левица – Сектор Надворешна политика Во јавноста се појавија нови гласини согласно кои Секретаријатот на

Read more

ООН: Немаме информации што укажуваат на геноцид во Украина

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права при Организацијата на Обединетите Нации нема докази дека во Украина биле извршени акти

Read more

Израелските сили извршија нов воен напад врз Либан

Израелските сили истрелаа десетици артилериски гранати во јужен Либан, откако беше лансирана ракета во близина на либанската границата. Портпаролот на

Read more

Сирија испрати писмо до ООН за воени злосторства од страна на САД

Сирија испратила официјално писмо до раководството на ООН со информации за воените злосторства на коалицијата предводена од САД во Рака

Read more

Захарова: Се надеваме дека украинските власти ќе престанат да „танцуваат по мелодијата“ на НАТО

На последниот брифинг на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, портпаролот Марија Захарова зборуваше за актуелните случувања на меѓународната

Read more

Израелскиот систем на угнетување и доминација над Палестинците e еднаков на апартхејд

„Амнести интернешенел“ им се придружи на другите водечки групи за човекови права во изјавата дека израелскиот „систем на угнетување и

Read more

Пацификот е нов предизвик за француската дипломатија

Со заострувањето на тензиите поврзани со кинеско-американското економско ривалство и прашањето за суверенитетот на Тајван, Пацификот стана сцена на конфронтации

Read more

Гутереш: Кина треба да служи за пример на останатите земји

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, го пофали успехот на Кина и нејзиниот придонес за искоренување на сиромаштијата. Додека пак

Read more

Двојно повеќе мигранти ги загубиле животите на морските патишта кон Европа

Споредено со претходната година, бројот на мигранти и бегалци кои загинаа на опасни морски патишта кон Европа е двојно зголемен

Read more