Убиен е американски новинар во Филаделфија, пронајден со седум престрелни рани

Американскиот новинар Џош Кругер е убиен во својот дом во Филаделфија, Пенсилванија, соопштија денеска локалните власти. Полицијата го пронашла новинарот

Read more

Почнаа притисоците: Сестрата од Онкологија врши притисок врз новинарката на „Слободен печат“ да не известува за случајот

Новинарката на „Слободен печат“ Мирослава Симоновска, која со месеци известува дека една иста медицинска сестра, младата А.О. од Скопје (која

Read more

Интервју со Срѓан Ивановиќ: Спонзорите на медиумите се главниот извор на цензура

Вчера имаше случај каде текст на ваш колега новинар беше повлечен од страна на редакцијата (во случајот содржината се однесуваше

Read more

По падот на поддршката за ЕУ – Маричиќ обучува новинари за борба со анти-ЕУ пропаганда

Нивото на доверба на македонските граѓани во Европската Унија е на рекордно ниско ниво, покажува бројни анализи на на јавното

Read more

Кои се најголемите лаги за ДНР Кореја напишани од Западните медиуми

Северна Кореја го освои светското првенство во фудбал, на мажите им е наредено да имаат фризури како Ким Џонг Ун,

Read more

Мојсоска: Бојаровски – квази новинар кој зема плата од буџетот на Македонија

Пишува Јована Мојсоска – член на Презедиумот на политичката партија Левица Обожавам кога квази новинарски борци за демократија вака се

Read more

Исчезна познатиот американски новинар кој твитна за вмешаност на САД во војната во Украина

Џејмс Гордон Мик, почитуван 52-годишен истражувачки новинар на ABC News познат по приказните за национална безбедност и тероризам од висок

Read more

Европската федерација на новинари стравува за слободата на изразување во Европа поради забраната за РТ и Спутник

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен во неделата објави дека РТ и Спутник ќе бидат забранети во Европската

Read more

Малема: Западот практикува двојни стандарди во секој конфликт, медиумите се нивни слуги

Јужноафриканскиот политичар и активист Јулиус Село Малема кој е член на парламентот и претседател и на левичарската партија Борци за

Read more

Израелските удари по новинарството

Според Синдикатот на палестинските новинари (СПН) најмалку 170 палестински новинари се повредени, а 33 медиумски организации бомбардирани за време на

Read more

За „објективноста“ на либералните корпорациски медиуми или зошто некои протести се поеднакви од други

Изминатиов период го одбележуваат протести ширум светот, од Чиле и Еквадор, до Хаити и Каталонија. Но, протестите кои добиваат убедливо

Read more