Исчезна познатиот американски новинар кој твитна за вмешаност на САД во војната во Украина

Џејмс Гордон Мик, почитуван 52-годишен истражувачки новинар на ABC News познат по приказните за национална безбедност и тероризам од висок профил, е пријавен за исчезнат откако ФБИ наводно запленила доверливи информации од неговиот лаптоп за време на рација во неговиот дом во Вирџинија, пишува американското списание Ролинг Стоун.

Гордон не е виден во јавноста откако вооружени федерални агенти упаднале во неговиот стан во Арлингтон во април.

Она што предизвикува многу сомнежи, сепак, е фактот дека рацијата на ФБИ дојде само еден ден откако тој објави твит од пензиониран офицер на ЦИА, кој твитна дека украинската граѓанска војна 2014-2022 година била осумгодишен „лабораториски експеримент“ на руската војска да ги проучи нејзините „тактики, техники и процедури“ и додаде дека американското разузнавање и експертите за „неконвенционално војување“ „научиле еден тон од…

Според Ролинг Стоун, федералните агенти извршиле громобранска рација во неговиот дом на последниот кат од шесткатниот станбен комплекс Сиена Парк, кој траел околу 10 минути. Списанието цитира „извори запознаени со предметот“ кои рекоа дека федералните агенти нашле доверливи информации на лаптопот на Мик.

Агентите извршувале налог за претрес одобрен од федерален судија во источниот округ на Вирџинија.

Од рацијата, соседите на Мек не го виделе, објави Ролинг Стоун. Сведоците, исто така, изјавија за списанието дека неговиот стан изгледал празен

Твитот на Мик од 24-ти февруари за ситуацијата во Украина беше прилично редок, но на 4-ти март тој откри дека американската 10-та група специјални сили со седиште во Германија „поминала една деценија речиси исклучиво обучувајќи ги украинските сили за специјални операции во неконвенционално војување. Тие гледаат дека таа тактика се користи многу ефикасно против руската мечка, напиша Мик.

Интересно, беа потребни шест месеци за некој јавно да алармира за исчезнувањето на Мик и да се сомнева каде се наоѓа. Тој претходно објави стории за спречени терористички напади и воени прикривања околу смртта на четири Зелени беретки од страна на ИСИС во 2017 година и случајната пријателска смрт од оган на американскиот војник Џејмс Шерет II во 2008 година. Ова разоткривање доведе до средба на Мик со тогашниот претседател Барак Обама.

За да се добијат такви информации, би било неопходно да се одржуваат блиски контакти на високо ниво во апаратот за национална безбедност на Вашингтон – а постојат јасни индиции дека и самиот Мик би можел да има искуство во таа сфера, пишува RT за овој случај.

Тој, исто така, претходно служеше како висок советник за антитероризам и истражител за Комитетот за домашна безбедност на Претставничкиот дом. Интервјуата на Ролинг Стоун со колегите на Мик од АБЦ укажуваат дека тој во различни периоди бил во близок контакт со воени и разузнавачки професионалци.

Не се знае какви информации можеби поседувал или дали американската влада сакала да ги сокрие. Се разбира, сосема е замисливо дека некој би сакал на некој начин Мик да биде замолчен.