Ванковска: Да излеземе од НАТО и да ги поништиме договорите со Бугарија и Грција

Билјана Ванковска, која собира потписи како кандидат за претседател од партијата Левица, во интервју за А1-он вели дека мора да

Read more

Левица: Солидарност со српскиот народ на Косово и Метохија

Реакција на Левица – Сектор надворешна политика Минатата недела сведочевме на бројни немили настани кои се случија во резултат на

Read more

Мадуро: Никој не им дал право на Западот и САД да зборува во име на целиот свет

Претседателот на Венецуела – Николас Мадуро го поддржа говорот на рускиот Министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Советот за

Read more

Украинската и сириската криза главни теми на средбата помеѓу Лавров и Чавушоглу

Сергеј Лавров на 6-7 април беше во работна посета на Турција на покана на министерот за надворешни работи на Република

Read more

Русија и ИР Иран ќе потпишат договор за сеопфатна соработка

Русија и ИР Иран ќе потпишат договор за соработка соопшти иранскиот амбасадор во Москва. Тој додаде дека договорот кој ќе

Read more

Видео: Обраќање на Апасиев на отворањето на Македонскиот клуб „Никола Вапцаров”во Благоевград

Од името на Левица, сакам да честитам на храброста на нашите сограѓани, на нашите сонародници од Пиринскиот дел од Македонија,

Read more

Путин: Правам се што е во интерес на мојот народ и мојата земја

На пленарна седница на Меѓународниот клуб за дискусија „Валдај“, Путин беше прашан дали чувствува страв или нервоза, поради големиот притисок

Read more

Путин: Движењето кон мултиполарен свет привлекува се повеќе поддржувачи

Русија нема да отстапи од својот суверен курс и има намера да промовира обединувачка агенда во ООН, изјави рускиот Претседател

Read more

Самитот на ШОС следен од 340 милиони луѓе, што всушност претставува оваа организација

Самитот на Шангајската организација за соработка (ШОС) во Самарканд кој се одржа на 15-16 септември на својот Телеграм канал имаше

Read more

Кинеските дипломати најавуваат почеток на нова ера во руско-кинеските односи

Непосредно пред отпочнувањето на средбите во рамките на Шангајската организација за соработка (ШОС), НР Кина најавува експлицитна помош за Москва

Read more

Aмериканското свиткување рака на балканските политичари

Пишува д-р Ненад Живановски Она што претставува главна туристичка атракција за најголемиот број градови во светот – а тоа е

Read more