Мадуро: Никој не им дал право на Западот и САД да зборува во име на целиот свет

Претседателот на Венецуела – Николас Мадуро го поддржа говорот на рускиот Министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Советот за

Read more

Мадуро: Западот сака да ја уништи Русија за да го запре мултиполарниот свет

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро предупреди дека „медиумската диктатура“ и демонизацијата на Русија од страна на Западот може да доведат

Read more

САД и ЕУ ги молат Иран и Венецуела да им помогнат во справувањето со енергетската криза

Фејсбук статус на Дарко Тодоровски – Магистер по Меѓународни односи и воен аналитичар. Додека цените на нафтата и гасот уриваат

Read more

Мадуро: За Русија се применуваат истите санкции како и за Венецуела

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро, овој четврток се согласи дека кон Русија се применуваат истите мерки што се користат против

Read more

Мадуро: САД и Европа управуваат со Украина како со колонија

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека САД и Европа управуваат со Украина како со колонија. Според него, Киев ги

Read more

Мадуро ја „протера“ мисијата на ЕУ од Венецуела

Министерството за надворешни работи на Венецуела одби да ги продолжи визите за дипломатите на Европската Унија кои беа на мисија

Read more

[Видео] Тргната сликата на Гуаидо во венецуелската амбасада во Боливија

После 11 месеци од воспоставувањето воена диктатура во Боливија поддржана од САД, власта во Боливија повторно ја презеде партијата на

Read more

Британскиот апелационен суд пресуди во корист на Венецуела за враќање на нивното злато

Британскиот апелационен суд пресуди во корист на Владата на претседателот Николас Мадуро во битката за враќање на златото во сопственост

Read more

САД ги ескалираше санкциите кон Венецуела во целосно ембарго

Во понеделникот Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави зголемување на економските санкции кон Венецуела во целосно економско ембарго на карипската

Read more

Позицијата на македонската Левица за состојбата во Венецуела

Интервју на Реџеп Исмаил (Хактан), член на Президиумот на Левица, за левичарската платформа LeftEast. До оригиналниот текст може да пристапите

Read more