Лавров: Русија ќе ги елиминира заканите од НАТО за нашата безбедност

Извадок од говорот на Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров за време на отворената дебата на Советот

Read more

Украинската и сириската криза главни теми на средбата помеѓу Лавров и Чавушоглу

Сергеј Лавров на 6-7 април беше во работна посета на Турција на покана на министерот за надворешни работи на Република

Read more

Лавров: Русија и НР Кина имаат далекусежни планови за развој на билатералната соработка

Русија и НР Кина имаат далекусежни планови за развој на билатералната соработка, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Read more

Лавров: Голем број земји се заинтересирани за членство во БРИКС

Над дваесет нови земји сакаат да се приклучат во БРИКС и Шангајската организација за соработка (ШОС), изјави рускиот Министер за

Read more

Лавров: саботажата на гасоводот „Северен ток“ беше понижување и дисциплинирање на Германија

Откако еминентниот новинар Сејмур Херш (Seymour Hersh), добитник на многу меѓународни признанија во својата професионална кариера, вклучително и добитник на

Read more

Лавров: Имунитетот кон нацистичкиот вирус денес е сериозно ослабен во некои европски земји

Извадок од воведениот говор на Министерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Лавров до учесниците на Меѓународниот научен и

Read more

Лавров: Русија не ги отфрла преговорите со Украина, но одложувањето го комплицира процесот

Русија не ги отфрла преговорите со Украина, но нивното натамошно одложување од страна на Киев, ќе ја усложни можноста за

Read more

Лавров: Поддршката на Киев е кулминација на русофобичниот курс на Западот

Министерот рече дека осум години Западот ја „заштитува“ неподготвеноста на Киев да ги почитува договорите од Минск и ги притиска

Read more

Лавров: Руската специјална операција има за цел да го прекине курсот на САД за целосна доминација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во понеделникот во интервју изјави дека руската специјална воена операција во Украина има

Read more

Лавров: Дијалог со Западот, но само врз основа на еднаквост и взаемно почитување

Говор на министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров на IX Московска конференција за меѓународна безбедност. „Голема чест

Read more