Какво оружје добива Приштина од САД? – Се спрема ли нов конфликт?

Што и продаваат Американците на Приштина? Американскиот ракетен фрлач Javelin е противтенковско оружје способно да навлезе во најсофистицираниот оклоп. Тој

Read more

Петковиќ: 11 отсто од Србите на Косово се преселиле во централна Србија, ова е прогон и етничко чистење

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, на прес-конференцијата зборуваше за доказите кои ги побиваат лагите на Приштина.

Read more

Вучиќ: Имаме докази и ќе ги гониме ладнокрвните убијци на Србите во Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија има докази и ќе ги гони ладнокрвните убијци од Косово. Тој во изјава

Read more

Србија и Република Српска го прогласија 27 септември за Ден на жалост

Стефан Недељковиќ, Игор Миленковиќ и Бојан Мијаиловиќ загинаа во судирите во Косово кај селото Бањска, објавија од РТС. Владата на

Read more

Вучиќ: Курти е крив за сѐ, Србите не сакаа да трпат терор повеќе

Српскиот претседател Александар Вучиќ во вонредното обраќање до јавноста се осврна на конфликтот во Косово, кој резултираше со четворица загинати

Read more

На Косово се пука, Вучиќ ќе се обрати на нацијата во 20 часот

Рано утринава на влезот во селото Бањска кај Лепосавиќ се случи инцидент во кој загина еден припадник на косовската полиција,

Read more

Левица: Посетата на Албин Курти е сепарационистичка агенда на шовинистички идеи од минатиот век

Реакција на Политичката партија Левица Неофицијалната посета на косовскиот премиер Албин Курти на општините Тетово и Чаир беше флагрантно понижување

Read more

ЕУ: Поради тензиите во КиМ ќе има негативни последици за Приштина – Изборите итно да се спроведат

Шефовите на Европската унија (ЕУ) предупредуваат дека неуспехот да се релаксираат тензиите во Косово „ќе има негативни последици“ и бараат

Read more

Захарова: Косовските радикали ги провоцираат Србите, а потоа глумат жртви

Коментар на официјалната претставничка на Министерството за надворешни работи на Русиjа Мариjа Захарова за интензивирањето на антисрпскиот терор на Косово:

Read more

Во Јужна Кореја одржан протест за поддршка на Србите во Косово и Метохија

Народнo-демократска партија на Јужна Кореја (НДП), по покана од Новата комунистичка партија на Југославија, на 3 јуни одржа протести во

Read more