Захарова: Украинските нацистички вандали демолираа девет советски споменици во еден ден

На брифингот на официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Русиjа Мариjа Захарова за актуелни надворешнополитички прашања одржан пред

Read more

Левица: Систематското уништување на антифашистичкото минато во Македонија продолжува

Реакција на Левица – ЛО Чаир Паркот пред Општина Чаир, во кој во минатото беа изложени бисти на партизани од

Read more

(Видео) Левица: Сквернавањрто и обезименувањето на историските споменици е политичка тенденција

Реакција на Левица – Сектор култура Сквернавењето, крадењето и обезименувањето на нашите споменици се одвива веќе подолго време, низ целата

Read more

Вистинското лице на Черчил – „воинот“ на англосаксонската империја

Винстон Черчил  (1874 – 1965), беше вистински претставник на идејата за „единствена англосаксонска цивилизација“, која се спротивставува на „нецивилизираниот“ и „варварскиот“ Исток,

Read more

Серија предавања: Патот на свилата низ историјата

Институтот „Конфуциј‘‘ Скопје, на социјалните мрежи објави дека организира серија предавања на тема: Патот на свилата низ историјата. Третото предавање

Read more

„Нова Македонија“ – Прв македонски весник по историското заседание на АСНОМ

Во мугрите на 29 октомври 1944 година, во малото село Горно Врановци, Титоввелешко, се појави првиот број на весникот „Нова

Read more

Крмов: Заедничкото чествување со Бугарија e нивната максима за „еден народ – две држави“.

Во вчерашното гостување на Тв Сител, пратеникот од Левица, Борислав Крмов, изјави дека заедничкото чествување на Македонија и Бугарија е

Read more

На денешен ден 2001 г. албанските терористички структури го уништија Лешочкиот манастир

Манастирска црква во Лешок беше минирана и целосно уништена на 21 август 2001 година од страна на албанските терористички структури

Read more

Крмов: Зошто бегаш од народот Претседателе Пендаровски?

Во јавноста вчера протекоа информации од кабинетот на Пендаровски дека прославата на Илинден ќе се одржи на платото во Вила

Read more

Левица: Инструментализација на образованието со цел на бришење на македонскиот национален идентитет

Реакција на политичката партија Левица Една од клучните цели кон кои што се стреми потпишаниот протокол е образованието. Јасно воочлива

Read more

Камиказа: Татко ми од Егејска Македонија на 95 години ми рече да ви ги поставам овие прашања

Фејсбук статус на Петар Георгиевски Камиказа – музичар и поранешен кандидат за градоначалник на Град Скопје Татко ми, кој е

Read more