Велевски: Спомен куќата на Гоце Делчев во Битола трета година е затворена

Советникот во Општина Битола од Левица, Горан Велевски преку социјалните мрежи се обрати до министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, надоврзувајќи

Read more

Тешко е да сакаш поет

Пишува: Игор Смилев, Советник од Левица во Општина Велес и Претседател на еко-здружението „Грин Пауер“  На 13 јуни е 79

Read more

Kому му пречи македонската видео-историја

Пишува: Снежана Стојчевска, член на Левица – Сектор култура. Архивирањето е една од клучните компоненти за зачувување на културно и

Read more

(Видео) Ванковска: Државата цензурира, а научните институции се самоцензурираат

Поенти од трибината „Македонската кауза – 150 години од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев“: Проф. д-р Билјана Ванковска. На

Read more

(Видео) Донев: Комунистите знаеја како се прави нација

Поенти од трибината „Македонската кауза – 150 години од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев“: Проф. д-р Јован Донев. „Комунистите

Read more

Универзитетот „Гоце Делчев“ речиси и да не ја чествуваше 150 годишнината од раѓањето на револуционерот

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, кој патем го носи името на македонскиот револуционер и великан, практично и не ја чествуваше

Read more

150 години Делчев: Минато, сегашност и иднина

Пишува: проф. д-р Димитар Љоровски Вамваковски – македонски историчар и професор во Институтот за национална историја – Скопје. Најпрвин, сакам

Read more

Да беше ова свет каков што го замислуваше Гоце, неговото раѓање ќе се чествуваше во Кукуш

Фејсбук статус на Билјана Ванковска, редовна професорка на Филозофскиот факултет во Скопје и професор на Европскиот мировен универзитет во Шлајнинг,

Read more

150 години Делчев: Симбол на македонскиот патриотизам, независност, идентитет и слобода.

Пишува: Jeкатерина Пирковска – трета година студент на факултетот по Меѓународни Односи при Санкт-Петербургскиот Државен Универзитет. Зборувајќи за Гоце Делчев

Read more

Правото да се чествува Гоце Делчев им припаѓа само на Македонците – отворено писмо од група интелектуалци

„Во повеќе наврати преку медиумите го искажавме нашиот став околу Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија,

Read more