ИР Иран уапси 200 терористи на ДАЕШ кои планирале терористички напади

Иранското Министерство за разузнавање соопшти дека уапсило околу 200 члена на терористичката група ДАЕШ, со образложение за заговор за поттикнување

Read more

Русија и ИР Иран ќе градат железничка врска од Санкт Петербург до Персискиот Залив.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера 17 мај 2023 г. преку видео врска учествуваше на церемонијата за потпишување на договорот за

Read more

Со медијација на НР Кина – ИР Иран и Саудиска Арабија ги обновија дипломатските односи

ИР Иран и Саудиска Арабија минатата недела се договорија да ги обноват дипломатските односи и да отворат амбасади, по повеќегодишна

Read more

ИР Иран и Куба во заедничка борба против политиката на санкции наметнувана од САД

Во Палатата на револуцијата во Хавана, Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канеловаа, во недела се состана со иранскиот министер за надворешни работи

Read more

Русија и ИР Иран ќе потпишат договор за сеопфатна соработка

Русија и ИР Иран ќе потпишат договор за соработка соопшти иранскиот амбасадор во Москва. Тој додаде дека договорот кој ќе

Read more

Русија и ИР Иран потпишаа договор вреден 44 милијарди долари за развој на фосилни горива

Руската Федерација и ИР Иран потпишаа договор вреден 44 милијарди долари за развој на 8 нови наоѓалишта на фосилни горива

Read more

Ердоган: Како Западот се однесува со Путин, така и Путин се однесува со Западот

Изминатата недела се случија неколку мултилатерални средби на кои заедно учествуваа Русија и Турција. Првата ваква средба беше со ИР

Read more

Русија со нови договори за изградба на гасоводи и продажба на енергенси на азискиот пазар

Откако започна Западните санкции кон Русија, земјата целосно ја промени својата енергетска политика и гео-економија, по што ќе испраќа рекордни

Read more

Србија не ги поддржа санкциите на ЕУ кон ИР Иран, напротив, спремаат соработка

Единствената земја која е во процес на интеграција во ЕУ, а не се согласи со санкциите на Унијата кон Иран

Read more