Апасиев: Една изборна единица нема да има сè додека моќта на уценување не премине од ДУИ во Левица

Говорот на Димитар Апасиев, пратеник од Левица, за Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик. „Левица има најголем

Read more

Левица со пет пратеници: вака ќе изгледаше парламентот ако на последните избори имаше една изборна единица (симулација)

Предлогот за измена на Изборниот законик со кој се предвидува една, наместо шест изборни единици (ИЕ), вчера конечно влезе во

Read more

Левица: СДСМ ги кочи измените на изборниот законик иако уште во 2016 ветуваше една изборна едница

Реакција на Политичката партија Левица Собраниската комисија за политички систем и односи меѓу заедниците ја утврди потребата од донесување на

Read more

Процесот на спроведување на локалните избори 2021 година повторно ги истакна нормативните и останатите системски слабости

„Спроведувањето на изборите укажа на бројни слабости. Нормативните и системски слабости во изборниот процес кои што ги воочивме и кои

Read more

Промените во Изборниот законик ми го загрозуваат правото на еднаква информираност

Став на: Весна Кираџиева, шесткратен шампион во маратон. „Широката Коалиција СДС-ДПМНЕ-ДУИ во Изборниот законик си го поделила буџетот 45-45% за

Read more

(Видео) Крмов: Ние сме единствена опозиција во Собранието

Изјава за медиуми на пратеникот Борислав Крмов, по повод блокирањето на процедурата за донесување Изборен законик од страна на Левица,

Read more

Kрмов контра Заев: Левица не се согласи на измени за Изборниот законик, тоа е договор на СДСМ, ДПМНЕ и ДУИ

На денешната прес-конференција, пратеникот на Левица, Борислав Крмов, истакна дека измените за Изборниот законик се донесени зад затворена врата, со

Read more

Левица со 772 амандмани го блокира шверцератот на Изборниот законик на широката коалиција СДС+ДУИ+ДПМНЕ

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, објави дека Комисијата за политички систем е одложена на неодредено време, после блокадата на Изборниот

Read more

ВМРО-ДПМНЕ го поднесе Изборниот законик со Северна

Од Движењето за социјална правда „Ленка” објавија дека ВМРО-ДПМНЕ го поднесе предлог-Изборниот законик со Северна, иако партијата одбиваше да го

Read more

Апасиев: Во сите големи скандали на власта учесник е и ВМРО-ДПМНЕ

И пред очите на јавноста и зад затворени врати во Собранието баш се одвива војна, изјави Димитар Апасиев, пратеник во

Read more

Апасиев: На мајтап со Крмов велевме Маричиќ да не го изел Изборниот законик

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев дека независните листи ќе треба да соберат

Read more