Гласав за недела – неработен ден, платените загари на СДС залудно шират лаги

Откако пратеничка на СДСМ обвини на прес-конференција дека Левица не го поддржала Законот за недела – неработен ден, се јави

Read more

Апасиев: Апел до неопределените

Колумна на претседателот и пратеник на Левица, Димитар Апасиев. Учеството на овие Локални избори2021 за нас е голем предизвик, оти

Read more

Апасиев: Македонци има, Македонци имало и Македонци ќе има

Обраќање на претседателот на Левица, Димитар Апасиев, во однос на усвоената Резолуција поднесена од ВМРО-ДПМНЕ. Најнапред, во име на Левица

Read more

Левица со 772 амандмани го блокира шверцератот на Изборниот законик на широката коалиција СДС+ДУИ+ДПМНЕ

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, објави дека Комисијата за политички систем е одложена на неодредено време, после блокадата на Изборниот

Read more

Апасиев: Методологијата на пописот е спротивна на сите меѓународни стандарди

Пратеникот на Левица – Димитар Апасиев во своето гостување на „Само вистина”, истакна дека пописот не смее да биде одложен

Read more

Апасиев: Имаме индиции дека вештачки се делат државјанства

Лидерот на Левица и пратеникот – Димитар Апасиев, во своето гостување на „Само вистина” истакна дека партијата има индиции за

Read more

Апасиев: Со ваков закон за попис процесот на демакедонизација ќе биде завршен

Во последното свое гостување, пратеникот Димитар Апасиев истакна дека Левица покрај одлагање на пописот, бара и нов закон за попис.

Read more

Со ваков закон, пописот е анекс на Тиранската Платформа!

Во своето интервју на „Само Вистина”, лидерот на Левица истакна дека доколку пописот се спроведе со постоечкиот закон, неминовна е

Read more

Владата цела година одбива да воведе регулирани цени во приватните болници

Статус на претседателот на Левица – Димитар Апасиев. Година и кусур после епидемија, при прогласена кризна состојба на целата територија

Read more

Aпасиев: „Внесувањето етничка припадност во личните карти е дел од Тиранската платформа“

Димитар Апасиев, лидерот на Левица, во фејсбук коментар напиша дека внесувањето етничка припадност во личните карти е дел од Тиранската

Read more

Законот за владиниот бакшиш на „МАКПЕТРОЛ” мора да падне – за Републиката да може да стане!

Овој стручен текст се занимава со правните причини во прилог на тезата дека донесувањето на контроверзниот и проолигархиски Закон за

Read more