Игор Димески: Левица ќе направи сè, за да се институционализираат барањата на бранителите од 2001​​​​​​

Денес, Носителот на ИЕ6, Игор Димески од Левица, во Тетово имаше средба со бранителите од 2001 година. Од населбата Два

Read more

(ВИДЕО) Ванковска: Образовниот систем ја должи вистината на младите за конфликтот во 2001

Децата сега не учат ништо. Науката има правила и нема многу дилема, но политиката вика, тоа не го закачајте. Но,

Read more

Ванковска: Ја предвидов војната во 2001 година

Проф. Билјана Ванковска во поткастот на Лазаров кажа дека година дена пред почетокот на војната во Македонија, таа го предвидела

Read more

ДСП Ленка: ДПМНЕ секогаш работи против интересите на македонсиот народ и држава

Од Движењето за Социјална Правда ЛЕНКА вчера споделија објавија во која потсетуваат на бројните разочарувања кои партијата ВМРО-ДПМНЕ ги приреди

Read more

21 година од масакрот кај Љуботенски Бачила

При прогласено примирје и прекин на огнот, на 10-ти август 2001 година, околу 08:00 часот кај месноста Љуботенски Бачила, воен

Read more

Последната битка за Матејче – Последната и за Александар Серафимов од Свети Николе

2 јуни 2001 година. Малкумина од граѓаните се запознати со жестокоста на уличните битки кои со денови ги водевме во

Read more

Воени лица на САД кои обучувале терористи од УЧК, заедно биле извлечени од Арачиново во 2001 година

Поранешниот член на Претставничкиот дом во САД од демократската партија Глен Нај, во 2016 година, беше добитник на наградата на

Read more

Како НАТО ја изигра АРМ пред операцијата „Жетва“

„Покрај повлекувањето на тешкото вооружување од кризните реони, мораше да се повлечи и тенковскиот баталјон Т-72 кој беше набавен од

Read more

На 12 останал сирак, животот му помина во аргатување, загина на пат за Карпалак

Марко Деспотоски е роден на 28 септември 1973 година во прилепското село Новоселани. Деспотоски на 12 години остана сирак, и

Read more

Уништена спомен-плочата за убиените бранители кај Вејце, првиот вицепремиер Груби не ја заштити

На 28 април 2001, попладнето патрола на македонските безбедносни сили падна во заседа поставена од припадници на УЧК. Нивните возила

Read more

Левица по повод 20 години од масакрот кај Вејце

На 28 април 2001 година, осуммина припадници на специјалната единица „Волци” и на „Посебната единица на СВР Битола“, беа убиени

Read more