Ванковска: Видете го медиумскиот мрак и цензура над Левица и Апасиев

Вчера, на собраниска Комисија за промена на Уставот претседателот на Левица – Димитар Апасиев одржа историски говор против најавените уставни

Read more

Интервју со Срѓан Ивановиќ: Спонзорите на медиумите се главниот извор на цензура

Вчера имаше случај каде текст на ваш колега новинар беше повлечен од страна на редакцијата (во случајот содржината се однесуваше

Read more

ЕУ продолжува со цензура, се забрануваат уште четири руски телевизиски станици

Цензурата e дел од деветтиот пакет санкции на ЕУ вклучува и забрана за емитување на уште четири руски телевизиски станици.

Read more

Андовска: Промените во авторските дела без дозвола од авторот треба да бидат подложни на санкции

Македонската композиторка и пијанистка Дарија Андовска, која воедно е Декан на Факултетот за музичка уметност, на својот фејсбук профил даде

Read more

Власта повторно цензурира: Наместо „клетите фашисти“ се пееше „клетите душмани“ на Владината прослава во Куманово

Уште еден скандал ја тресе Владата на премиерот Ковачевски. Имено, на вчерашната владина прослава во Куманово по повод празникот 11-ти

Read more

Левица: Министерката за радост наместо да цензурира – да реагира за новото нео-фашистичко здружение од Охрид

Реакција на Политичката партија Левица Министерката за радост и цензура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која покажа капацитет за цензура и регулација на

Read more

Ленка: Сите филмови, книги и прослави ќе бидат цензурирани од Бугарија

Откако протекоа информации од фамозниот протокол кој изминатите денови Влада го криеше од јавноста, бројот на реакции по истиот не

Read more

Македонски амбасадор барал МНР да ја тужи професорката Ванковска заради анти НАТО ставови

Професорката Ванковска да биде тужена од страна на министерството за надворешни работи за своите ставови против НАТО било побарано од

Read more

Цензурата на современиот розов неолиберализам

Фејсбук статус на Јосиф Џолев. Гаден модерен современ розов неолиберален фашизам. Никогаш никаде, цензура за доброто на народот. Никогаш никаде,

Read more

Европската федерација на новинари стравува за слободата на изразување во Европа поради забраната за РТ и Спутник

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен во неделата објави дека РТ и Спутник ќе бидат забранети во Европската

Read more

Говор на омраза на социјални мрежи само со одлука на суд – Вистиномер да се стопира

Пишува: Ненад Живановски (докторирано на тема „Говор на омраза во политичкиот дискурс во медиумите“) Во мноштвото гадости кои секојдневно ги

Read more