Левица бара извинување од амбасадорката на САД за албанската честитка до Џафери

Поради отсуство на државничка одговорност и национална свест, како и очигледниот вазалски менталитет на државниот врв на Република Македонија, Левица

Read more

Захарова му предложи на Бајден да го „ослободи“ народот на Тексас

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија го повика американскиот претседател, во согласност со американската традиција за демократија, да

Read more

САД очекуваат конкретни резултати од средбата Бајден и Си Џипинг

-Соединетите Држави очекуваат конкретни резултати од средбата меѓу претседателот Џо Бајден и претседателот на Кина, Си Џинпинг, изјави на брифингот

Read more

Убиен е американски новинар во Филаделфија, пронајден со седум престрелни рани

Американскиот новинар Џош Кругер е убиен во својот дом во Филаделфија, Пенсилванија, соопштија денеска локалните власти. Полицијата го пронашла новинарот

Read more

Земја на НАТО избра партија која и врти грб на САД и ветува прекин на помошта за Украина

Словачката левичарска партија на Роберт Фицо победи на парламентарните избори во саботата, со предност од 6 процентни поени пред нејзиниот

Read more

САД испраќа муниција со осиромашен ураниум во Украина

Белата куќа планира да испрати тенковска муниција со осиромашен ураниум во Украина, пишува „Волстрит џурнал“, повикувајќи се на американски медиуми.

Read more

Пентагон потроши најмалку 1,5 милиони долари за уништување на трите балони

Американската војска потрошила најмалку 1,5 милиони долари за да собори три летечки објекти за кои сега верува дека најверојатно биле

Read more

Бајден и Зеленски „бестрашни“ во лош холивудски филм

За време на „ненајавената“ посета на американскиот претседател Џозеф Бајден, се огласија  сирените за воздушен напад во Киев, но нема

Read more