Јована Мојсоска – Шеф на Републичкиот изборен штаб за претстојните Парламентарни избори 2024

Од Политичиката Партија Левица објавја дека генералниот секретар на #Левица Јована МОЈСОСКА е назначена за Шеф на Републичкиот изборен штаб

Read more

Директорка во МОН блиска до Зеав е одговорна за срамот со учебниците по математика

Последниот скандал со срамната математичка грешка повторно го разоткри неспособното работење на ПЕДАГОШКАТА служба при МОН, Секторот за учебници и

Read more

Народот се повеќе тоне во сиромаштија, Владата нуди помош од 1000 денари месечно

Околу 600 илјади Македонци живеат во сиромаштија, а од нив 86 илјади во екстремна сиромаштија. Ова го покажува скорешното истражување

Read more

(Видео) Треба да престанеме да го избираме помалото зло и да избереме системски решенија за градот

Додека советничката група на СДСМ во Град Скопје обвинува за партиски матрици, токму тие се тие кои не излегуваат од

Read more

Во библиотеката „Другарче‘‘ се одржа собир на кој се разговараше за промените на ДУП-от кај Алумина

Вчера во библиотеката „Другарче‘‘ се одржа граѓански собир на кој се разговараше за промените во ДУП-от кај Алумина. На собирот

Read more

(Видео) Патот кон ЕУ е понижувачки за Македонија – Се солидаризираме со Левица

,,Неизмерна благодарност. Морам да кажам, сметам дека е неверојатно неправедно што морам да говорам по Амар, како и по апсолутно

Read more

Државната ЕСМ продажба да ја преземе лиценцата од ЕВН Хоум

Денови повторно е актуелна темата за законската обврска – Универзалниот снабдувач со електрична енергија да ја објави цената за потрошувачите,

Read more

ОЈО на чело со Абази не реагира за скандалот со државна лотарија

По неодамнешниот договор склучен помеѓу сопственикот на ,,Пуцко Петрол” – Асмир Јахоски и Државната лотарија за изнајмување на објект во

Read more

(Видео) Иницијативата на Левица за бранителите осум месеци заклучена во фиока

Советникот од Левица во Општина Свети Николе поднесе Иницијатива со која се предлага бранителите, учесници во воениот конфликт од 2001

Read more

Левица: ДПМНЕ спремни за влада со ДУИ: За бугаризација и косоваризација на Македонија

Широката коалиција на ДПМНЕ-ДУИ-СДС се разобличи со заедничкото гласање за недемократскиот Деловник, со кој се укина блокирањето на закони –

Read more

Апасиев: Ако ви треба пародизација на процесот – еве ви го!

(Пратеникот од Левица, Димитар Апасиев на денешната седница, по однос на амандманите за спречување на носењето штетен и недемократски Деловник)

Read more