Симонов: Дуизираното МНР е заштитнички настроено кон Косово и деструктивно кон Македонија

Кординаторот на Секторот за Надворешна политика на Левица Александар Симонов во интервју за порталот интервју.мк беше запрашан за неколкуте скандали

Read more

Владата се согласи со Антикорупциска – Османи злоупотребил службени возила на МНР

Во Извршното резиме до Министерот, антикорупциксата комисија ги наведе дека Министерството за надворешни работи управувано од Османи дека: Нема определено

Read more

Левица: Вазалска е владината одлука за воведување на визи на Куба и Боцвана

-Реакција на Политичката партија Левица Надворешната политика на Македонија целосно ја има изгубено својата сувереност. Ова го потврдува и одлуката

Read more

МНР и Османи застана во одбрана на бугарските клубови именувани по фашистички дејци

Клубот „Цар Борис III” во Охрид, кој беше отворен минатата недела во многу тензична атмосфера и протести кои беа организирани

Read more

Нема осуда – МНР во пресрет на отворањето на фашистичкото здружение „Цар Борис III” во Охрид повика на достоинствено и зрело однесување

По повод отварањето на фашистичкото здружение „Цар Борис III” во Охрид не испрати никаква осуда, туку напротив, на повиците за

Read more

Цуцуловски го потсети Османи на т.н. референдум за Илирида

Фејсбук статус на Проф. Др. – Љубомир Цуцуловски, по изјавата на министерот Османи дека Македонија нема да го прифати референдумите

Read more

Во Битола ќе нема руски почесен конзул – руското МНР одговори: Ова е политички мотивиран непријателски гест и провоцира наша возвратна реакција која секако ќе следи

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека Македонија ја информирала за повлекувањето на согласноста за воспоставување на функцијата почесен

Read more

Марија Захарова: Македонците и Русите се братски народи, со историски врски и меѓусебна почит, наспроти антируската хистерија

Нападите против Русија се обид да се заработат поени во очите на Брисел и Вашингтон, а попатно да се оттргне

Read more

Апасиев: Се што Бугарите не успеале за време на окупацијата, го постигнуваат сега

Додека во јавноста протекуваат детали од билатералниот Протокол со Бугарија на бугарски јазик, македонското МНР не го објавува, обвинувајќи ги

Read more

МНР не собра храброст да испрати протестна нота за бугарските територијални претензии

Пред неколку дена пратениците од Народното Собрание на Република Бугарија испратија порака „Македонија е Бугарија“ и истата беше поткрепена со

Read more