Демократија: Макрон најави можни забрани на социјалните мрежи

Францускиот претседател Емануел Макрон размислува да ги блокира онлајн медиумите за да се бори против понатамошните немири во Франција. „Неопходно

Read more

Москва категорично ги отфрла наводите на Париз дека Русија е зависна од Кина – Кремљ

Москва категорично го отфрли мислењето кое што беше неодамна произнесено од Париз, дека Русија наводно е во состојба на таканаречена

Read more

Демонстрантите во Франција бесот го истурија врз симболите на капитализмот (видео)

Откако претседателот Емануел Макрон го објави законот за пензија, нема мир во Франција, а по најавите на синдикатите, нема ни

Read more

Макрон под жестоки критики: Елисејската палата барала корекција на говорот

Францускиот претседател Емануел Макрон се најде на удар на критики од двете страни на Атлантикот откако рече дека Европа не

Read more

На враќање од Кина Макрон се просветли: Европа мора да ја намали зависноста од САД за да не стане нејзин вазал

Европа мора да ја намали својата зависност од Соединетите Американски Држави и да избегне да биде вовлечена во конфликтот за

Read more

Макрон не успеа да го убеди Си Џинпинг

Францускиот претседател отпатува во Кина со цел, според тврдењата на „Политико“, „да ја притисне Кина, да го искористи својот преговарачки

Read more

Марш за мир во Париз: Не ја сакаме војната на Макрон, да го напуштиме НАТО!

Протестот наречен „Марш за мир“ беше во близина на луксембуршката палата, а според проценките на собирот присуствуваа неколку илјади луѓе.

Read more

(Видео) Пензиските реформи протуркани на мала врата во парламентот – Франција гори

Француската влада ја „протурка“ контроверзната пензиска реформа во парламентот, без конечно гласање. Владата одлучи да го спроведе најважниот реформски проект

Read more

Османи: Какво е името на земјата, така се нарекуваат и жителите

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во синоќешното гостување во емисијата „10 Минути“ застана во првите одбранбени редови на францускиот

Read more