Кинезите направија евтина батерија за автомобили со која се поминува 1000 км, а се полни за 15 минути

Технологијата за батерии продолжува силно да се развива, а кинеските компании ги предводат овие промени во светот. Goushn Hi-Tech, еден

Read more

Специјалниот претставник на Кина ја повика Европа да размисли за причините за украинскиот конфликт

Специјалниот претставник на кинеската влада за евроазиски прашања, Ли Хуи, во петокот предложи неговите европски колеги да размислат зошто се

Read more

Г7 на чело со САД се претвори во антикинеска работилница

Како „најбогат клуб“ кој некогаш сочинуваше 70 отсто од светската економија, Г7 се соочува со сериозна егзистенцијална криза во последните

Read more

Москва категорично ги отфрла наводите на Париз дека Русија е зависна од Кина – Кремљ

Москва категорично го отфрли мислењето кое што беше неодамна произнесено од Париз, дека Русија наводно е во состојба на таканаречена

Read more

Кисинџер го предвидува мирот во Украина до крајот на годината

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер изјави за CBS News дека конфликтот во Украина можеби се приближува кон пресвртница и

Read more

Лула: САД да престанат да ја охрабруваат војната во Украина

Претседателот на Бразил, Луис Инасио Лула да Силва вчера на вториот, последен ден од неговата посета на Кина, истакна дека

Read more

Макрон под жестоки критики: Елисејската палата барала корекција на говорот

Францускиот претседател Емануел Макрон се најде на удар на критики од двете страни на Атлантикот откако рече дека Европа не

Read more

Макрон не успеа да го убеди Си Џинпинг

Францускиот претседател отпатува во Кина со цел, според тврдењата на „Политико“, „да ја притисне Кина, да го искористи својот преговарачки

Read more

Лавров: Русија повеќе не е партнер на ЕУ, подготвени сме на остар одговор

Европската унија стана непријател за Русија, а Брисел ја загуби Москва како свој партнер, оценува рускиот министер за надворешни работи

Read more