Кисинџер го предвидува мирот во Украина до крајот на годината

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер изјави за CBS News дека конфликтот во Украина можеби се приближува кон пресвртница и

Read more

Лула: САД да престанат да ја охрабруваат војната во Украина

Претседателот на Бразил, Луис Инасио Лула да Силва вчера на вториот, последен ден од неговата посета на Кина, истакна дека

Read more

Макрон под жестоки критики: Елисејската палата барала корекција на говорот

Францускиот претседател Емануел Макрон се најде на удар на критики од двете страни на Атлантикот откако рече дека Европа не

Read more

Макрон не успеа да го убеди Си Џинпинг

Францускиот претседател отпатува во Кина со цел, според тврдењата на „Политико“, „да ја притисне Кина, да го искористи својот преговарачки

Read more

Лавров: Русија повеќе не е партнер на ЕУ, подготвени сме на остар одговор

Европската унија стана непријател за Русија, а Брисел ја загуби Москва како свој партнер, оценува рускиот министер за надворешни работи

Read more

[Видео] Република Македонија е нашето име – порача Левица од Кина

Деновиве во Пекинг се одржува Младинскиот форум за развој „МОСТ на иднината”, каде присуствува претставникот од Левица, Марио Јанески. Во

Read more

Јанески: Младите ќе ги предводат геополитичките промени во Светот

Обраќање на Марио Јанески – претседател на Црвена Младина Во рамките на Младинскиот Форум за Развој „МОСТ на иднината”, (кој

Read more

Саудиска Арабија станува членка на Шангајската организација за соработка, и ги зајакнува односите со Русија и Кина

Владата на Саудиска Арабија ја одобри одлуката за приклучување кон Шангајската организација за соработка (ШОС). Станува збор за продолжување на

Read more

Захарова: Западот јасно ја покажа сета „злоба и завист“ поради добрите односи меѓу двете земји

По вчерашната средба меѓу кинескиот лидер Си Џинпинг и Владимир Путин, портпаролката на МНР Марија Захарова излезе со коментар дека

Read more

Пакистан: Судир помеѓу народот и полицијата при обид да се уапси лидерот на опозицијата Имран Кан

Судирите меѓу пакистанската полиција и народот ескалираа пред домот на поранешниот премиер, Имран Кан, кого во средата полицијата неуспешно се

Read more