САД воведоа санкции за компании од Кина, Хонг Конг и ОАЕ

Пишува: Љубиша Петровски Соединетите Американски Држави  воведоа санкции за повеќе од десетина компании со седиште во Кина, Хонг Kонг и

Read more

Зошто од санкциите на западот повеќе трпи Европа отколку Русија?

Пишува: Љубиша Петровски Пред извесно време земјите од Г7 и Австралија во координација со ЕУ се договорија да одредат фиксна

Read more

Блумберг: САД и ЕУ ја разгледуваат можноста за сaнкции против Кина по примерот на Русија

Официјални лица од САД и Европската Унија ја разгледуваат можноста за воведување санкции против Кина користејќи го искуството што го

Read more

БРИКС ќе креира заедничка валута за 15 земји

Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка (БРИКС) разговараат за можноста за создавање единствена валута, изјави во четвртокот Павел Књазев,

Read more

Хартленд против Римленд – Истокот против Западот

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Светот повторно се враќа на класичната геостратешка битка, Хартленд

Read more

Посетата на Пелоси на Тајван ќе има сериозни последици, вели кинескиот дипломат

Вашингтон ќе се соочи со сериозна одмазда поради посетата на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван,

Read more

Ванг Ји на Организацијата за исламска соработка: Кина инвестира 400 милијарди долари во иницијативи за муслимански појас и пат

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји присуствуваше на состаноците на министрите за надворешни работи на Организацијата за исламска соработка

Read more

Пакистан ја доби втората Фрегата од Кина

Вчера со свечена церемонија беше предадена кинеската фрегата Таимур која беше изградена во Худонг бродоградилиштето.Церемонијата се одржа во Шангај, и

Read more

Г7 Земјите панично ќе испумпаат 700 милјарди долари како одговор на меѓународното влијание на Кина

Став на Круме Богески, советник во Општина Кавадарци од Левица. Како се одвива Самитот бр.48 на земјите од Г7 кој

Read more