Кисинџер го предвидува мирот во Украина до крајот на годината

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер изјави за CBS News дека конфликтот во Украина можеби се приближува кон пресвртница и дека мировните преговори со посредство на Кина би можеле да започнат до крајот на 2023 година.

„Сега кога Кина влезе во преговорите, ќе дојде до пресвртница, мислам дека тоа би било до крајот на годината“, изјави 99-годишниот дипломат во интервју за CBS. 

Со објавувањето на својата „Позиција за политичкото решавање на украинската криза“ во февруари, Кина се претстави како потенцијален посредник меѓу Москва и Киев. Кинескиот план беше целосно отфрлен од САД и ЕУ, додека рускиот претседател Владимир Путин ги опиша некои од неговите 12 точки како „во склад“ со позицијата на Москва, а украинскиот претседател Владимир Зеленски поздрави само неколку од неговите точки, но тврди дека Киев нема да прави компромис со Русија.

Кисинџер го навлече гневот на Киев минатата година кога предложи Украина да прифати враќање на „статус кво анте“ (како што беше пред војната), односно да се откаже од територијалните претензии кон Крим и да им даде автономија на Народните републики Доњецк и Луганск, во име на мирот. Тој предложи овие територии да станат основа на преговорите по прекинот на огнот и повлекувањето на Русија.

Москва постојано повторува дека е отворена за разговори со Киев, но само доколку Украина „ја признае реалноста на теренот“, вклучувајќи го и новиот статус на регионите Доњецк, Луганск, Керсон и Запорожје како делови од Русија. Во спротивно, соопшти Кремљ, Русија ќе го реши конфликтот со воени средства.