САД очекуваат конкретни резултати од средбата Бајден и Си Џипинг

-Соединетите Држави очекуваат конкретни резултати од средбата меѓу претседателот Џо Бајден и претседателот на Кина, Си Џинпинг, изјави на брифингот

Read more

„Џебни“ паркови во Кина – 88% од граѓаните имаат зелени површини во радиус од 500 метри на нивното живеење

„Животот на емигрантот е живот полн со прашања, а не со одговори.” – Џон Бергер. Во претходните два текста пишував

Read more

Градската библиотека од Скопје – македонски претставник на Третиот форум на библиотечната унија во Кина

Кина и Унијата се уште еден доказ дека Книгата и културата на секоја земја се нераскинливо повразни со нејзината опстојба,

Read more

Во ЕУ струјата е три пати поскапа од Кина, Западот не може да напредува без Исток

Енергетските прашања станаа „заложници на политичката дебата“ во изминатата година и половина, истакна шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто. Источните

Read more

Кина и Франција ја направија првата трансакција во јуани за купување на течен природен гас

Француската „Тотал енерџис“ купи околу 65.000 тони течен природен гас (ТНГ) од кинеската национална нафтена компанија кој беше платен во

Read more