За една година во Арачиново е украденa струја еднакво на потрошеното во други 14 општини

Темата со кражбата на струја во Арачиново останува една од најпопуларните во јавноста за изминатата недела. Објавата на податоците за

Read more

Акциите на руски „Гаспром“ вчера пораснаа за 28%

На почетокот на последното летно тргување, акциите на Гаспром нагло пораснаа, соопштија од руската берза за дивиденди. Акциите на „Гаспром“

Read more

Парадоксот на светските кризи

Фејсбук статус на Јулијана Штрковска – Колариќ, координатор на Левица Сектор финансии Здравствената, енергетската и економската криза не ги погоди

Read more

Левица: Правилникот на Бектеши за обновливи извори на енергија е несуштински популизам

Реакција на Политичката партија Левица Новиот Правилник за обновливи извори на енергија нуди неиздржани и половични решенија за слоевит проблем,

Read more

Енергетската криза е резултат на удоволувањето на странските интереси и домашната енергетска мафија

Реакција на Левица, Сектор – Енергетика Левица во неколку наврати укажуваше на тоа дека Владата предводена од СДСМ, заради задоволување

Read more

Естонската премиерка признава: Новите санкции против Русија ќе наштетат на ЕУ

Понатамошното воведување санкции на ЕУ против Русија „ќе биде сè потешко“, бидејќи тие многу влијаат на земјите од Унијата, изјави

Read more

Левица: Власта троши 750 милиони евра во туѓи енергетски проекти

Реакција на Политичката партија Левица Премиерот Ковачевски вчера од Грција повторно го промовира гасниот терминал во Александрополус, за кој најави

Read more

Унгарија ќе стави вето доколку ЕУ се обиде да го ограничи увозот на енергенси од Русија

Унгарија ќе стави вето на секоја иницијатива на ЕУ што може да доведе до ограничување на увозот на енергенси од

Read more

Ајзенберг: Санкциите ја ослабнуваат Европа наместо Русија

На 24 февруари Русија започна воена операција во Украина. Како одговор, западните земји воведоа санкции против Москва, што првенствено влијаеше

Read more

САД и ЕУ ги молат Иран и Венецуела да им помогнат во справувањето со енергетската криза

Фејсбук статус на Дарко Тодоровски – Магистер по Меѓународни односи и воен аналитичар. Додека цените на нафтата и гасот уриваат

Read more

Продолжува крчмењето на народните пари и од новата Влада на Ковачевски

Реакција на Левица – Сектор енергетика. Владата на Република Македонија на денешната седница го задолжила АД ЕСМ да отпочне процес

Read more