Левица: Власта троши 750 милиони евра во туѓи енергетски проекти

Реакција на Политичката партија Левица Премиерот Ковачевски вчера од Грција повторно го промовира гасниот терминал во Александрополус, за кој најави

Read more

Унгарија ќе стави вето доколку ЕУ се обиде да го ограничи увозот на енергенси од Русија

Унгарија ќе стави вето на секоја иницијатива на ЕУ што може да доведе до ограничување на увозот на енергенси од

Read more

Ајзенберг: Санкциите ја ослабнуваат Европа наместо Русија

На 24 февруари Русија започна воена операција во Украина. Како одговор, западните земји воведоа санкции против Москва, што првенствено влијаеше

Read more

САД и ЕУ ги молат Иран и Венецуела да им помогнат во справувањето со енергетската криза

Фејсбук статус на Дарко Тодоровски – Магистер по Меѓународни односи и воен аналитичар. Додека цените на нафтата и гасот уриваат

Read more

Продолжува крчмењето на народните пари и од новата Влада на Ковачевски

Реакција на Левица – Сектор енергетика. Владата на Република Македонија на денешната седница го задолжила АД ЕСМ да отпочне процес

Read more

Левица: Цените на горивата растат, а Владата одолговлекува покачување на минималната плата

Реакција на Левица – Сектор Економија. Владата и понатаму останува без слух на барањата на работниците за зголемување на минималната

Read more

Растот на цените на енергијата и другите варијабилни трошоци ќе влијаат врз идното производство на житните култури

Фејсбук статус на Никола Петров, координатор на Левица – Земјоделски сектор. Последните неколку месеци земјоделците се шокирани од континуираното растење

Read more

Сметките за гас во Куманово повисоки за над 200%, резерви има само за еден месец

Физичките и правни лица од Општина Куманово кои користат гас, од овој јануари ќе плаќаат сметки повисоки за над 200%.

Read more

Крмов: Во време на енергетска криза Владата крати на гасификација за 63%, а троши на мебел и луксузирање

На собраниската расправа за Буџетот, пратеникот од Левица Борислав Крмов, во своето обраќање осврна посебно внимание на непродуктивните трошоци кои

Read more

Народот ја плаќа цената од либерализацијата на електричната енергија спроведувана од сите досегашни Влади

Реакција на Политичката партија Левица! Енергетската криза прогласена од Владата на почетокот од минатиот месец, наместо 30 дена, веројатно ќе

Read more

Куршлус во македонскиот електроенергетски систем

Пишува Дарко Андоновски, објавено во регионалниот портал Билтен. Македонија се наоѓа во електроенергетска криза. Ова е и формално официјализирано на

Read more