Украинците признаа дека состојбата на фронтот е влошена

Врховниот командант на вооружените сили на Украина, Олександр Сирски изјави денеска, откако Москва објави дека ја презела контролата врз селото

Read more

Што добива Русија со припоените региони, со кое Западот не може да се помири?

Кои се економските трошоци и придобивки од приклучувањето на Народната република Доњецк и Луганск, како и на регионите Херсон и Запорожје

Read more

Русија – Ќе го воскреснеме и обновиме Донбас

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Додека војната помеѓу Русија и Украина продолжува со несмален

Read more

Зеленски потврди евакуација на војниците од опколената централа Азовстал

Украинскиот претседател Владимир Зеленски во своето видео обраќање потврди дека започнала евакуација на националните трупи од фабриката за производство на

Read more

Путин: Моравме да ја заштитиме Русија

Путин присуствуваше на церемонија на доделување награди на космодром во регионот Амур на крајниот исток на Русија, каде што требаше

Read more

Битката за Донбас ќе го реши исходот на војната во Украина

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Војната во Украина е најголемата војна во Европа после

Read more

Денис Пушилин, лидерот на Доњецк – „Донбас никогаш повеќе нема да биде дел од Украина“

Од Доњецк пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар. Според Денис Пушилин, лидерот на Доњецката Народна

Read more

Украинските вооружени сили држат седумнаесет деца како заложници во Донбас!

„Украинските сили држат околу седумнаесет деца како заложници во градот Славјанск во областа Доњецк и планираат насилно да ги одведат

Read more