Максим Димитриевски како пратеник тврдеше дека двојазичните униформи се лага

Во 2017 година, тогашниот пратеник Максим Димитриевски, по прес конференцијата на лидерот на СДСМ Зоран заев, на која соопшти дека

Read more

Левица: Американската амбасада ја стимулира јазичната федерализација на Македонија

Во време кога македонскиот национален идентитет е под опресија на империјалистички и трибалистичките апетити на соседните држави, додека македонскиот јазик

Read more

Венецијанската Комисија тврдеше дека двојазичноста ги надминува европските стандарди

Повторно стана актуелно мислењето на Венецијанската комисија, откако официјално влезе во сила двојазичноста на униформите. Уредбата за двојазичност на униформите

Read more

Левица: Двојазичните униформи се спротивни на амандманот 5 од Уставот

Реакција на Политичката партија Левица Со стапување во сила на Уредбата за двојазичност на полициските униформ, како директна последица на

Read more

Апасиев: Двојазични униформи се пракса само за нефункционални западнобалкански федеративни држави

Правниот тим на Левица смета дека воведувањето на двојазичните униформи во полицијата е протиуставно и остро реагира на фактот дека

Read more

Левица: Двојазичните униформи се очаен обид за спас на ДУИ – Левица е единствена партија која ги оспори

Соопштение на Политичката партија Левица Минатата недела, противуставно и незаконски стапи во сила Уредбата со кои полициските униформи стануваат двојазични.

Read more

Крајевски: Буржоазијата го брани македонскиот јазик само кога е загрозен нејзиниот профит

Фејсбук статус на Јован Крајевски – член на Президиумот на Левица Кога уште пред 5 години беше најавен, а потоа

Read more

Левица: Воведена противуставна двојазичност во стопанството на целата територија на Македонија

Реакција на Политичката партија Левица Владејачката СДС, слугувајќи на нивниот национал-шовинистички коалиционен партнер ДУИ, продолжува со политики кои го деградираат

Read more

За ВМРО-ДПМНЕ двојазичните униформи се „океј“

Во интервју за национална телевизија, пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Ели Панова зборуваше за одлуката на Владата униформите на полицијата

Read more

Мицкоски: Не планираме засега да ги оспориме двојазичните полициски униформи

Најголемата опозициска партија во изминатите неколку денови не се произнесе кој е нејзиниот став по однос на уставноста на двојазичните

Read more

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер

Read more