Николас Мадуро: ЕУ да си гледа во својот дом пред да и се меша на Венецуела

Оваа недела, ЕУ објави формална осуда на Р. Венецуела и нивната одлука да дисквалификуваат еден од фаворизираните кандидати на Западот

Read more

Венецуела спроведува дедоларизација – Воведени руски платежни картички МИР

Системот за платежни картички МИР (свет) беше официјално воспоставен во 2017 година од Централната банка на Русија. МИР картичките беа

Read more

Венецуела ги објави загубите од американските санкции

Венецуела губи околу 29 милијарди долари годишно откако САД воведоа санкции врз земјата во 2015 година, изјави заменик-претседателката Делси Родригез

Read more

Хуго Чавез вечниот борец за социјална правда и кошмар на американскиот империјализам

Денес се навршуваат 10 години од смртта на Венецуелскиот претседател Хуго Чавез, наследникот на Фидел Кастро и Че Гевара, вечениот

Read more

Мадуро повикува на формирање на сојуз со Русија и Кина

Претседателот на Венецуела, Никола Мадуро, отворено ги повика земјите на Латинска Америка и Карибите да се соединат во едниствен политички

Read more

Иран и Венецуела потпишаа опсежен 20-годишен договор за соработка

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро и неговиот ирански колега Ибрахим Реиси, во Техеран, после долги преговори конечно потпишаа стратешки значаен

Read more

Мадуро: Западот сака да ја уништи Русија за да го запре мултиполарниот свет

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро предупреди дека „медиумската диктатура“ и демонизацијата на Русија од страна на Западот може да доведат

Read more

САД и ЕУ ги молат Иран и Венецуела да им помогнат во справувањето со енергетската криза

Фејсбук статус на Дарко Тодоровски – Магистер по Меѓународни односи и воен аналитичар. Додека цените на нафтата и гасот уриваат

Read more

Мадуро: За Русија се применуваат истите санкции како и за Венецуела

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро, овој четврток се согласи дека кон Русија се применуваат истите мерки што се користат против

Read more

Мадуро: САД и Европа управуваат со Украина како со колонија

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека САД и Европа управуваат со Украина како со колонија. Според него, Киев ги

Read more

Венецуела бесплатно доделува пет милиони станови за граѓаните

На 30 декември 2021 година, Владата на Венецуела им подари стотици станови на граѓаните кои немаат обезбедено сопствено домување. Државата

Read more