2.500 евра апанажа за Ковачевски и Спасовски, експремиерот побарал и службено возило на државна сметка

Надоместокот е во висина на платата што именуваното лице ја добивало додека било на функцијата, а тоа значи дека и

Read more

Пратениците не сакаа да ја укинат апанажата по Предлог-Законот од Левица – Уставен суд ја укина

Законот за плата и другите надоместоци на пратеници во Собранието и другите избрани и именувани лица предвидуваат пратеник да може

Read more

Во време на криза, патните трошоци на пратениците мора да се скратат

Адвокатот Глигор Ќатоски од иницијативата „Доста е“, реагираше на својот фејсбук профил во однос на енормните суми на патните трошоци

Read more

Крмов: Власта и во кризна состојба нема волја да ги укине сопствените привилегии

Левица поднесе предлог-закон со кој и работниците ако останат без работа, да добиваат апанажа, исто како и функционерите. Левица бара

Read more

Апасиев со историски говор од Парламент: Се плашите да чепнете онаму каде што има пари, а чепкате онаму каде што нема пари

Пратеникот од Левица, Димитар Апасиев, на вчерашната собраниска седница при гласањето на владините мерки за ублажување на кризата, силно ја

Read more

Апасиев: Левица ќе предложи воведување на апанажа и за работниците

На претходната Седница на Собранието на Република Македонија, без разлика на етничка припадност, религиозна определба или политичка партија, како ретко

Read more

Крмов му врати на Џафери: „Бог е милостив према праведните”

Предлогот на Левица за укинување на апанажата на избраните и именуваните функционери доби поддршка само од 16 пратеници и со

Read more

Нема укинување на апанажата – само 16 пратеници гласаа За

„За укинување на апанажата на јавните функционери гласаа само 16 пратеници. Толку е постот. #ЕпаЧорбаЕпаМакедонче #ПакДаСиГиГласате“, напиша Димитар Апасиев, претседател

Read more

Сите сме еднакви пред Уставот и законите или сепак не

Пишува: Катерина Јовановска, координатор на Левица – Трудов сектор и Советник во Град Скопје. Демократијата или  „владеење на народот” се

Read more

(Видео) Предлог-законот за укинување на апанажата не се стави на дневен ред поради превод

Соопштение на Политичката партија Левица. На денешната собраниска седница, пратеникот и претседател на Левица, Димитар Апасиев, побара предлог – законот

Read more

Извршувањето на државната функција треба да биде чест, а не основа за аморално и противуставно богатење

Пишува Новица Ристески, член на Централниот Комитет и Координаторот на правниот сектор на Левица. Ако општествено – политичките околности не

Read more