Наставник по фискултура назначен за директор на Центар на култура во Струмица

Статус на Маја Велкова. ЗБОГУМ КУЛТУРА, ЗДРАВО ФИСкултура?! Од тројца кандидати и тоа: 1. Културен менаџер со мастер студии на

Read more

Отворено писмо на потпреседателот на НСОН до директорите на училиштата

Додека во јавноста секојдневно се изнесуваат аргументи против најавените реформи во образованието, се чини дека единствените субјекти кои ја поддржуваат

Read more

Левица: Битола повторно руши рекорди на загаденост на воздухот

Од Локалниот огранок – Битола од Левица реагираа за енормната загаденост на возухот со кој се соочуваат жителите на Битола

Read more

Нацрт извештајот на УНЕСКО е последната игла во вуду – куклата наречена Македонија

Став на Александар Панајотов – член на ЦК на Левица. Нацрт извештајот на УНЕСКО за состојбата со Охридското езеро е

Read more

Диктатура – Образование – Оставки

Пишува: Ѓорѓи Илиевски Виш просветен инспектор Решиле да прават реформи во базичното основно образование, согласно како што велат е дел

Read more

„Ако треба историја ќе учиме во илегала” – Левица со герила акција

Од политичката партија Левица на својот фејсбук профил објавија повеќе пораки пред основни и средни училишта упатени до министерката Мила

Read more

Левица: Наместо етничка, социјална позитивна дискриминација

Министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, деновиве во јавноста иницира вработување во државни институции на 1300

Read more

Кина обезбеди донација за Ирак наменета за борба со Ковид – 19

Донацијата вклучува 56 амбулантни возила со резервни делови, 266 генератори, мотоцикли, компјутери, лаптопи, печатари и друго. „Се надеваме дека брзата

Read more

Утре Богоев ќе продава државно земјиште со почетна цена од 61 денар

Од политичката партија Левица реагираа за јавното наддавање за катастарските парцели 6100/2, 6103/1 и 6097/4, кои се наоѓаат во населба

Read more

Се брише придавката „македонски“ од записниците кои се држат во тајност!

Уставното име „Република Северна Македонија“, наместо придавката „македонски“ ќе се користи во записниците на Мешовитата македонско-бугарска комисија. Според телевизија Сител,

Read more

Mедицинскиот центар „Д-р Трифун Пановски” сведочи за хоророт во кој се лечат пациентите

Локалниот огранок на политичката партија Левица од Битолa реагира за состојбата во која се наоѓа медицинскиот центар „Д-р Трифун Пановски”.

Read more