Џафери вели дека не го прекршил Кодексот за етичко однесување со тоа што ги пцуел службениците во Собранието

Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека пцовките кои се слушнаа на Собранискиот канал по завршување на седницата пред две

Read more

Апасиев: Џафери пцуе на македонски на снимката, значи дека вработените се Македонци

Во однос на скандалозната снимка која стана вирална во јавноста, каде претседателот на Собранието Талат Џафери омаловажува вработени во Собранието,

Read more

(Видео) Апасиев до Џафери: Повторно го кршите деловникот за да ја саботирате опозицијата

Процедурално обраќање на Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, за неделовничкото работење на собранискиот спикер. „Пратеник и Владата можат до утврдување

Read more

(Видео) Предлог-законот за укинување на апанажата не се стави на дневен ред поради превод

Соопштение на Политичката партија Левица. На денешната собраниска седница, пратеникот и претседател на Левица, Димитар Апасиев, побара предлог – законот

Read more

Апасиев: Амандманите на Левица се фрлени во корпа!

Неправилностите во работата на македонското собрание, управувано од Талат Џафери, станаа секојдневна пракса. Ваквото делување испливува на површина секогаш кога

Read more

Крмов: Или има Устав или нема – ова не е пазар!

Пратеникот Борислав Крмов, во одговор на провокативно прашање, го објасни кршењето на Уставот и законот од страна на собранискиот спикер

Read more

(Видео) Крмов: Џафери нема храброст да се соочи со пратениците

„Оваа прес-конференција е свикана по повод скандалозното враќање на интерпелацијата претседателот Џафери. Имено, јас морам да кажам на еден кукавички

Read more

Пратениците на Левица обезбедија поддршка за интерпелација против спикерот Талат Џафери

Поднесена е интерпелација за претседателот на Собранието Талат Џафери, соопшти пратеникот од Левица Димитар Апасиев на денешната заедничка прес конференција.

Read more

(Видео) Апасиев: Со обраќањето на албански јазик Џафери направи кривично дело

Прес-конференција на претседателот на Левица – Димитар Апасиев по повод континуираните напади врз македонскиот јазик од страна на власта и

Read more

(Видео) Крмов кон Џафери: Законите на Левица намерно и противделовнички се чуваат во фиока

Процедуралното обраќање на пратеникот на Левица, Борислав Крмов Поентата ми е дека не дозволивте за неговиот предлог да се гласа,

Read more