Фестивалот „300 Работи, Триста“ од вечерва до 12 август во Битола

Фестивалот “300 Работи, Триста“ е една од поистакнатите културни манифестации во Битола и регионот, која веќе привлекува бројни посетители и

Read more

Четвртото издание на Галичник филм фестивалот започнува вечерва

Под мотото „Вдишете ја магијата на филмот“ вечер почнува четвртото издание на Галичник филм фестивалот, што ќе трае до недела,

Read more

Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ од 4 до 8 август во Струмица

Од 4 до 8 август во Амфитеатарот во Струмица, ќе се одржи 18-тото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, во

Read more

21. издание на Интернационалниот театарски фестивал „Актерот на Европа 2023“ во Ресен

Интернационалниот театарски фестивал „Актерот на Европа“, којшто беше основан во 2003 година, кога Европскиот парламент го прогласи Преспанското езеро за

Read more

Бојкотираната серија за Кочо Рацин ќе ја дочека својата премиера после 7 години

„Црвениот Поет“ е мини-серија во македонска продукција за револуционерот, истакнат комунист и поет, Коста Солев Рацин. Серијата заврши со снимање

Read more

Десет филмски достигнувања на руската кинематографија во дваесеттите години на минатиот век

Руската кинематографија потекнува од Руската империја, била широко развиена во Советскиот Сојуз, а во годините по нејзиниот колапс, руската филмска

Read more

Бајден и Зеленски „бестрашни“ во лош холивудски филм

За време на „ненајавената“ посета на американскиот претседател Џозеф Бајден, се огласија  сирените за воздушен напад во Киев, но нема

Read more

(Видео) „Збогум Југославијо“ -Л.И. Рацин промовираше кинеска емисија за Југославија

Од страна на Л.И. Рацин, на фејсбук беше промовирана емисијата „Збогум Југославијо“, емитувана на шангајската телевизија во НР Кина, во

Read more

Филмот „Битката за Севастопол“ вечерва со проекција во КИЦ

Вечерва (10-ти мај 2022), со почеток од 19:19 часот, во Културно Информативен Центар – Скопје (Салон 19:19), од Левичарскиот Институт

Read more