Манифестација „Бела ноќ“ со богата културна програма на повеќе локации во Скопје

Манифестација „Бела ноќ“ традиционално ќе се одржи во сабота (30.09.2023) на повеќе локации низ Скопје. Скопјани и посетителите имаат можност

Read more

Проекција на филмови на фестивалот „Звукот на Скопје“

Покрај музичката програма, оваа година фестивалот „Звукот на Скопје“ во организација на Културно информартивен центар – Скопје, ќе биде збогатен

Read more

Вечерва започнува 14-тиот фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“

Вечерва во Куршумли ан со почеток од 20 часот ќе биде отворен 14- тиот Фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“

Read more

Фестивалот „300 Работи, Триста“ од вечерва до 12 август во Битола

Фестивалот “300 Работи, Триста“ е една од поистакнатите културни манифестации во Битола и регионот, која веќе привлекува бројни посетители и

Read more

Четвртото издание на Галичник филм фестивалот започнува вечерва

Под мотото „Вдишете ја магијата на филмот“ вечер почнува четвртото издание на Галичник филм фестивалот, што ќе трае до недела,

Read more

Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ од 4 до 8 август во Струмица

Од 4 до 8 август во Амфитеатарот во Струмица, ќе се одржи 18-тото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, во

Read more

21. издание на Интернационалниот театарски фестивал „Актерот на Европа 2023“ во Ресен

Интернационалниот театарски фестивал „Актерот на Европа“, којшто беше основан во 2003 година, кога Европскиот парламент го прогласи Преспанското езеро за

Read more

Бојкотираната серија за Кочо Рацин ќе ја дочека својата премиера после 7 години

„Црвениот Поет“ е мини-серија во македонска продукција за револуционерот, истакнат комунист и поет, Коста Солев Рацин. Серијата заврши со снимање

Read more

Десет филмски достигнувања на руската кинематографија во дваесеттите години на минатиот век

Руската кинематографија потекнува од Руската империја, била широко развиена во Советскиот Сојуз, а во годините по нејзиниот колапс, руската филмска

Read more

Бајден и Зеленски „бестрашни“ во лош холивудски филм

За време на „ненајавената“ посета на американскиот претседател Џозеф Бајден, се огласија  сирените за воздушен напад во Киев, но нема

Read more