По иницијативата на Левица Уставниот суд ги поништи “двојазичните изводи”

Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да

Read more

Левица со иницијатива до Уставен Суд за контроверзното именување на улици во Скопје

Прес-конференција на правниот тим на Левица и советничката во Советот на Град Скопје, Катерина Јовановска: ,,Денес правниот тим на Левица поднесе Иницијатива

Read more

Ништо не е исто со Левица во Парламент – порачаа пратениците на Левица

Во пресрет на денешната седница за промена на Уставот, на фејсбук се огласија пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав

Read more

Уставниот суд се претвора во етнички суд поради „Рамковниот договор“

Уставниот суд не донесе одлука за Законот за матична евиденција. Предметот во кој треба да биде оценета уставноста на одредбите

Read more

Левица со иницијативна до Уставниот суд против законот за матична евиденција

Соопштение на Политичката Партија Левица Денес – понеделник (3 јули 2023 година), Правниот сектор на Политичката партија #Левица поднесе Иницијатива-претставка

Read more

Левица пред Уставен суд ја оспори националноста во изводите

Соопштение на Политичката партија Левица Политичката партија Левица подготви Иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста и законитоста на

Read more

(Видео) Левица со иницијатива до Уставен суд за 72 часовната работна недела

Прес конференција на координаторката на Правен сектор – Левица, Персида Отовиќ – Стојановска. „Политичката партија Левица поднесе Иницијатива за оценка

Read more

Иницијативата на Левица за Здружението „Културен центар Иван Михајлов” пред Уставен суд

Политичката партија Левица поднесе иницијатива до Судот со која ги оспорува Статутот и Програмата на Здружението „Културен центар Иван Михајлов”.

Read more

Левица: Нема европска држава со етничка припадност во изводи – Левица ќе оспори пред Уставен суд

Соопштение на политичката партија Левица Откако пратениците на #Левица, со 1300 амандмани, ефективно го блокираа внесувањето етничка припадност во лични

Read more

Апасиев: Уставниот суд воведе преседан со кој утре може да биде укинат

Фејсбук статус на Димитар Апасиев – Претседател на Политичката партија Левица Се сеќавате на Законот за ГА-МА, со кој Собранието

Read more

Двојазичните униформи го рушат принципот на единственост на униформата – ВМРО-ДПМНЕ молчи

Откако минатата недела стапи во сила Уредбата за двојазичност на полициските униформи, Артан Груби на својот фејсбук профил прогласи победа

Read more