И во време на криза Владата не се откажува од натрупаните владини функционери

Реакција на Левица – Сектор за Политички систем! „Во јавноста испливаа детали од средбата Заев – Гаши, каде партијата Алтернатива

Read more

Крмов: Над 60.000 граѓани останаа на улица, а уставните судии незаконски си ја зголемија платата за 35%

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов, реагираше за објавениот ревизорски извештај за работењето на уставните судии. Во објавениот извештај е констатирано

Read more

Дали претседателот на Уставен Суд Сали Мурати ја саботира постапката за оценување на уставноста на законот за банки ?

Во статус на својот фејсбук профил прашање постави претседателот на Левица, Димитар Апасиев : ДАЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА УСТАВНИОТ СУД –

Read more

Апасиев: Претседателот на Уставен суд повторно во одбрана на банкарското лоби!

Уставниот суд повторно го одложи одлучувањето по иницијативата на оштетените штедачи од Еуростандард банка, со изговор дека можно е одредени

Read more

(Видео) Апасиев: Ако не успее Собранието, Уставен суд ќе го одложи пописот со поништување на самиот Закон

Изјава на пратеникот и претседател на Левица, Димитар Апасиев, по повод начинот на одложување на пописот. Апасиев: „Има две варијанти

Read more

(Видео) Левица: Уставниот суд итно да ја процесуира Иницијативата на Левица за Законот за попис

Во целост ја пренесуваме изјавата на Новица Ристески – Координатор на Правен Сектор на Политичка Партија Левица „Левица денес до

Read more

(Видео) Апасиев: Уставните судии треба само да го поништат илегално донесениот Закон за двојазичност

Уставен суд отвори јавна расправа за илегално донесениот закон за двојазичност, кој Левица го оспори уште пред две години! Денес,

Read more

Методологијата за попис пред Уставен суд: Македонците се народ, а не етничка заедница, Методологијата е фалична!

Активистката Олгица Трајковска поднесе Иницијатива до Уставен суд за оценување на уставноста и законитоста на усвоената Методологија за пописот на

Read more

Левица: Уставниот суд закажа седница за Законот за двојазичност, објавен од Џафери без потпис на претседателот

ЛЕВИЦА – СООПШТЕНИЕ ДО МЕДИУМИ „По повеќе од две години од поднесената Иницијатива пред Уставниот суд на РМ против т.н.

Read more

Законот за владиниот бакшиш на „МАКПЕТРОЛ” мора да падне – за Републиката да може да стане!

Овој стручен текст се занимава со правните причини во прилог на тезата дека донесувањето на контроверзниот и проолигархиски Закон за

Read more

„И најголемото право некогаш може да биде најголема неправда“

Статус на претседателот на Левица – Димитар Апасиев. SUMMUM IUS, SUMMA INIURIA! („И најголемото право некогаш може да биде најголема

Read more