Макрон под жестоки критики: Елисејската палата барала корекција на говорот

Францускиот претседател Емануел Макрон се најде на удар на критики од двете страни на Атлантикот откако рече дека Европа не

Read more

На враќање од Кина Макрон се просветли: Европа мора да ја намали зависноста од САД за да не стане нејзин вазал

Европа мора да ја намали својата зависност од Соединетите Американски Држави и да избегне да биде вовлечена во конфликтот за

Read more

Џинпинг: НР Кина започна борба против сепаратизмот и странското мешање

„НР Кина започна голема борба против сепаратизмот и странското мешање во Тајван“ – изјави Си Џинпинг на XX конгрес на

Read more

Што после последната ескалација на Косово?

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Додека светското внимание е свртено кон Украина и Тајван,

Read more

Посетата на Пелоси на Тајван ќе има сериозни последици, вели кинескиот дипломат

Вашингтон ќе се соочи со сериозна одмазда поради посетата на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван,

Read more

По предупредувањето до САД, НР Кина отпочна нова серија на воени вежби

Народно-ослободителната армија на Кина (НОАК) денес спроведува вежба со жив оган во водите на источната провинција Фуџијан, лоцирана преку теснецот

Read more

НР Кина со предупредување до САД – повлечете се од планот за Тајван

Според „Фајненшл тајмс“, Кина упатила приватни предупредувања до претседателската администрација на САД. Станува збор за претстојното патување на претседателката на

Read more

Битката за Тајван ќе го реши исходот на геополитичката војна помеѓу САД и НР Кина

Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Шефот на ЦИА Вилијам Барнс ја нарече Кина единствениот

Read more

(Видео) Кина до САД: Кој си игра со оган, ќе се изгори

Портпаролот на кинеското Министерство за одбрана отворено изјави дека е време Тајван да се врати каде што припаѓа. Тој директно

Read more