Укинат притворот и за Рашковски овинет за Злоупотреба на службената положба и овластување

Укината е мерката куќен притвор за Драги Рашковски од Скопје и прифатена е гаранцијата како мерка за обезбедување на негово

Read more

Потресен исказ за Онкологија во судница: Не ми беше за парите што му ги давав на аптекарот, туку затоа што не ми се даваше терапија!

„Не ми беше за парите што му ги давав кога ми даваше биолошка терапија за ракот на белите дробови, туку

Read more

Левица: Трет случај на масовно прислушување за кој нема одговорност

Вчера застаре еден од најскандалозните предмети, попознат како „Таргет-Тврдина”, кој се однесуваше на масовното незаконско прислушување и таканаречените “бомби”. Ова

Read more

Судиите го штитат крупниот капитал во предметите за заштита на животната средина

Здрава животна средина е уставно право, но колку тоа се почитува и особено, колку се санкционираат прекршителите е спорно, беше

Read more

Измените на КЗ ќе му ја намалат казната на екс директорот на Онкологија, Нино Васев ако биде осуден

Екс директорот на Онкологија, кој е дел од истрагата за скандалот со злоупотребата на лекови за болните од канцер на

Read more

МП: Пропусти на Судскиот совет, констатираше Комисијата за надзор на функционалноста на АКМИС во судовите

Комисијата за надзор на функционалноста на АКМИС во судовите изврши надзор во четири основни судови во државата,Берово, Крушево, Кратово и

Read more

Двајца од судиите кои ја намалија казната на возачот кој ја усмртни Магдалена, држеа со месеци предмети на Мијалков во фиока

Судиите Енвер Беџети и Лирие Елези се дел од апелацискиот совет што пред околу еден месец донел одлука со којашто на возачот Ангелче Николов кој возејќи

Read more

Сопруга на градоначалник, ќерка на обвинителка и син на судија се новите судии судии

Билјана Смаќоска, ќерка на пензионираната обвинителка Гордана Смаќоска и Кирил Георгиев, син на врховниот судија Наке Георгиев, станаа судии во

Read more

Уставниот суд се претвора во етнички суд поради „Рамковниот договор“

Уставниот суд не донесе одлука за Законот за матична евиденција. Предметот во кој треба да биде оценета уставноста на одредбите

Read more

Балкански барометар: Недовербата во македонското судство порасната на 82%

„Балкански барометар“ дава преглед на нивните мислења за регионалната соработка, европската интеграција, довербата во јавните институции и медиумите, нивните најголеми

Read more

Мојсоска: Се молат господата амбасадори да не глумат „изненаџени и увреџени“

По објавувањето на веста дека на седница на Советот на јавни обвинители во Вишото Јавно обвинителство е избран Артан Ајро многубројни се

Read more