Апасиев: Социјализмот градеше концепт на колективно добро, на солидарост наместо натпревар

Капитализмот донесе вредности, коишто се претежно поврзани со профит, со тоа да си „ин“, да си успешен, да имаш пари.

Read more

Без успешна Кина, не може да има слободен свет

Неодамнешниот директор на БИА и основач на Социјалистичкото движење, Александар Вулин, за кинеските државни медиуми изјави дека „без успешна и

Read more

Социјализмот доаѓа – Британските благородници предупредуваат на колапс на западниот капитализам

Истакнати членови од Горниот дом во Домот на лордовите во Велика Британија, во кои има банкари и милионери, предупредија во

Read more

(Видео) Борбата за ослободување на жената е социјалистичка борба

Говор на Јована Мојсоска, Генерален секретар на #Левица, на Конститутивната седница на АФЖ – Левица. “Кога говориме за лев феминизам,

Read more

(Видео) Апасиев: Додека ДУИ лета орли, секое второ дете од Полог е родено во странство

(Контра-реплика на пратеникот од Левица – Димитар Апасиев кон пратеникот од ДУИ – Бајрам Кадрија) „Бидејќи не користам слушалки за

Read more

Отфрлање на митовите и лагите за Социјализмот

Фејсбук статус на Петар Здравевски – Член на Црвена Младина Социјализмот е спорно политичко прашање со децении, со многу заблуди

Read more

Зјуганов: Капитализмот ја покажува својата агресивна природа

Конгресот на Комунистичката партија на НР Кина е настан од планетарни размери, вели Генадиј Зјуганов. – Тој смета дека вниманието

Read more

Господа капиталисти, во мрачниот социјализам бевме Македонци

Став на Виолета Аврамовска, Советник од Левица во Општина Охрид Здраво другари и другарки северномакедонци! Ох, простете, ве нареков другари

Read more

На денешен ден 1928 година роден е еден од најголемите светски револуционери Ернесто Че Гевара

„Мојот пораз нема да значи дека беше невозможно да се победи. Многумина беа поразени обидувајќи се да стигнат до врвот

Read more

Положбата на работникот во социјализмот vs капитализмот

Во социјализмот работникот: – Работничката класа и сите работни луѓе ja остваруваат власта и управуваат со другите општествени работи организирани во

Read more