Словачкиот премиер Фицо е тешко повреден откако беше застрелан од непосредна близина

Седумдесет и едногодишен маж, жител на село од централна Словачка, го извршил нападот врз словачкиот премиер Роберт Фицо, кој се

Read more

Ванковска: Словачкиот народ ја избра вистинската опција во една забегана Европа

Честитки за словачкиот народ кој ја избра вистинската опција во една забегана Европа! Словачка доби нов претседател, кој настапи со

Read more

Полска воведе привремена гранична контрола со Словачка

Полска воведе привремени гранични контроли на границата со Словачка поради зголемување на илегалната миграција, изјави министерот за внатрешни работи и

Read more

Земја на НАТО избра партија која и врти грб на САД и ветува прекин на помошта за Украина

Словачката левичарска партија на Роберт Фицо победи на парламентарните избори во саботата, со предност од 6 процентни поени пред нејзиниот

Read more

До три години затвор за словачкиот министер кој го поддржа Путин

Поранешниот словачки министер за правда и поранешен претседател на Врховниот суд на оваа земја, Стефан Харабин е обвинет бидејќи ја

Read more

Словачка протестира против распоредувањето на американски и НАТО сили во нивната земја

Претседателката на Словачка, Зузана Чапутова, заедно со лидерот на владејачката коалиција Игор Матовиќ и министерот за одбрана Јарослав Нада, претходно

Read more